Kurban Etinden Koronavirüs Bulaşır Mı? | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Kurban Etinden Koronavirüs Bulaşır Mı?

Kurban Etinden Koronavirüs Bulaşır Mı?

Kurban Etinden Koronavirüs Bulaşır Mı?

Kurban etinden koranavirüs bulaşıp bulaşmayacağı merak ediliyor. Hatırlanacağı üzere koronavirüs ile mücadele kapsamında geçtiğimiz Ramazan Bayramı genelinde sokağa çıkma yasağı uygulandı. Virüs dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de etkisini sürdürmeye devam ediyor. Henüz net bir bilgi paylaşımı yapılmamış olsa da Kurban Bayramı için her hangi bir kısıtlamanın olmayacağı görülüyor. Fakat Cumhurbaşkanı tarafından konuya dair yapılan açıklamalarda Bilim Kurulu’nda detayların görüşüleceği ifade edilmişti.

Dini bayramlarda aile ziyaretleri yoğun olarak gerçekleştirildiği için virüsün yayılması açısından büyük bir risk teşkil ediyor. Öte yandan önümüzde Kurban Bayramı bulunmasından dolayı birçok kişinin kurban etinden virüs bulaşıp bulaşmayacağı konusunda endişe duyduğu görülüyor. Uzmanlar tarafından bu konuda oldukça açıklayıcı bir şekilde gerekli uyarılar yapılıyor.

Kurban Kesiminde Dikkat

Bilindiği üzere koronavirüs damlacık yoluyla yayılmakta ve bulaşmaktadır. Kurban kesim esnasında da kişilerin konuşması, nefes alması, öksürmesi ve hapşırması gibi durumlardan kaynaklı olarak kurban eti üzerine virüs geçebilir. Daha sonra başka kişiler tarafından bu ete dokunulduktan sonra kişilerin ellerini yüz bölgesine götürmesi durumunda koronavirüsün bulaşabileceği unutulmamalıdır.

Diğer yandan virüsün bulaştığı etlerin uygun koşullarda pişirilmesi durumunda bulaşma riskinin bulunmadığı ifade ediliyor. Normal hayat içerisinde olduğu gibi kurban kesim esnasında da gerekli tüm önlemlerin alınmış olması hayati önem taşıyor.

Kısmi Bir Kısıtlama Gelebilir Mi?

Aksi taktirde virüsün büyük bir kolaylıkla bulaşabildiği biliniyor. Kurban Bayramı genelinde her hangi bir kısıtlama uygulanıp uygulanmayacağı ise önümüzdeki günlerde resmiyete kavuşacaktır. Daha önce uygulanan kısıtlamalar gibi keskin bir kısıtlama olmasa da belirli konularda kısıtlama getirilebileceği tahmin ediliyor.

Bu konuda yorum yapmak için henüz erken olduğu görülüyor. Bilim Kurulu tarafından yapılan değerlendirmeler neticesinde merak edilen tüm sorular yanıtlarını bulacaktır. Bayram boyunca kişilerin kendilerinin ve sevdiklerinin sağlıkları için tüm önlemleri almaları gerekiyor. Alınması ve dikkat edilmesi gereken önlemler arasında ise maske, sosyal mesafe ve hijyen konuları başta geliyor.

Hastalığın tamamen ortadan kalkması kişilerin sorumluluğunda olduğu hiç bir zaman unutulmamalıdır. Eski normale dönebilmek için herkesin sorumluluğunu tam anlamıyla yerine getirmesi gerekiyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir