Kurban Bayramı'nda Sokağa Çıkma Yasağı Olacak Mı? | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Kurban Bayramı’nda Sokağa Çıkma Yasağı Olacak Mı?

Kurban Bayramı’nda Sokağa Çıkma Yasağı Olacak Mı?

Kurban Bayramı’nda Sokağa Çıkma Yasağı Olacak Mı?

Kurban Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı uygulanacak mı? Koronavirüs pandemisi dünya genelinde yukarı yönlü olarak devam ediyor. Her ülke kendi içerisinde önlemler almaya gayret gösterse de sosyal hareketlilik gibi etkenlerle vaka sayıları artmaya devam ediyor. Ülkemizin 1 Haziran itibariyle geçmiş olduğu yeni normal hayatta vaka sayıları binin altında seyrediyor. Fakat yetkililer tarafından yapılan uyarılarda ikinci dalganın yaşanmaması için tüm önlemlerin alınması gerektiği konusuna vurgu yapılıyor.

Kurban Bayramı sürecinde virüsün yayılmasının önüne geçebilmek adına ne tür tedbirlerin alınacağı merak ediliyor. Şuana kadar açıklanmış resmi bir tedbir bulunmuyor. Fakat bulaşma riskini minimum seviyeye düşürmek adına bir takım önlemlerin uygulanacağı tahmin ediliyor.

Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanacak Mı?

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda vaka sayıların son derece yüksek seyretmesinden dolayı bayram boyunca sokağa çıkma yasağı uygulandı. Aradan geçen 2 ayın ardından vaka sayıları binin altında seyrediyor. Fakat önlemlerin gevşetilmesi durumunda vaka sayılarının büyük bir hızla artışa geçebileceğinin sürekli olarak altı çiziliyor.

Kurban Bayramı’na oldukça kısa bir süre kalmış olmasına rağmen sokağa çıkma yasağı uygulanıp uygulanmayacağı ile ilgili bir açıklama bulunmuyor. Kurban kesim işlemlerinin de olacağından dolayı sokağa çıkma yasağının uygulanmayacağı görüşü şuan için ağır basıyor.

Bilim Kurulu’nda yapılacak olan görüşmeler neticesinde daha detaylı bilgilerin ortaya çıkacağı ifade edilmektedir.

Dijital Ortamda Bayramlaşma Tavsiye Ediliyor

Sokağa çıkma yasağı uygulanıp uygulanmamasından bağımsız olarak mutlaka Türkiye genelinde tüm vatandaşların bayram ziyaretlerini dijital ortamlarda yapmaları konusunda tavsiyeler veriliyor. Bilindiği üzere Ramazan Bayramı’nda birçok kişi bayramlaşma için görüntülü konuşma gibi teknolojilere ağırlık verdiler. Kişilerin kendi ve sevdiklerinin sağlıkları açısından bayram ziyaretleri kritik bir önem taşıyor. Bayram için ziyaretlerin yapılacak olması durumunda vaka sayılarında büyük bir artış yaşanacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Tüm bu sebeplerden dolayı vatandaşlara büyük bir sorumluluk düşüyor. Herkesin sorumluluğunu tam olarak yerine getirmesi durumunda vaka sayılarında büyük bir artış yaşanmayacaktır.

Ülke olarak pandemi sürecinde sadece sağlık noktasında değil ekonomik olarak da büyük bir darbe aldığımızı unutmamak gerekiyor. Karantine günlerine sadece bir haftada geri dönülebileceğini hiç bir zaman unutmamak gerekiyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir