Kukumav Kuşu Nedir? | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Kukumav Kuşu Nedir?

Kukumav Kuşu Nedir?

Kukumav Kuşu Nedir?

Kukumav Kuşu gibi” deyimini bilmeyen yoktur sanırım. Bu deyimin çıkış noktası elbette ki Kukumav Kuşu‘ndan gelmektedir. Öncelikle bu kuşun ne olduğuna bir bakalım.

Kukumav Kuşu Nedir?

Baykuşgiller familyasından olan Kukumav Kuşu, 22 santimetreye kadar büyüyebilir. Latince adı Athene Noctua olan bu kuş ortalama 250 gram ağırlığına ulaşabilir. Tüyleri kahverengi olup üzerinde küçük beyaz lekeler bulunur. Sarı gözleri vardır ve beyaz kaşları bulunur. Seksüel dimorfizm adı verilen cinsiyet ve boyut farkı bulunmamaktadır.

Kukumav Kuşu Yaşam Alanı

Bu kuş, Kuzey Afrika’nın belirli bölümler, Asya’nın batısı, Avrupa’nın da sıcak bölgelerinde yaşamaktadır. Bununla birlikte bir dönem Amerika’da da yaşadığı görülmüştür. Ülkemizin Güneydoğu Bölgesi’nde rastlanmıştır. İtalyanlar tarafından evcil hayvan olarak beslenmektedir. Sıçan, böcek gibi zararlıları yok etmektedir.

Kukumav Kuşu Özellikleri

Kukumav Kuşu

Gececil bir hayvan olan bu kuş aynı zamanda gece avcısıdır. Ayrıca sabaha karşı da aktif olduğu görüşmüştür. Ötme şekli “kiuv” şeklindedir. Yine tıpkı baykuşlar gibi bu kuşta 270 derece kafasını döndürebilir.

Tarihte Kukumav Kuşu

Bu kuşa tarihte de rastlanmaktadır. Mitolojide önemli bir yere sahiptir. Roma Şifa Tanrıçası Minerva’nın baykuşu bir Kukumav olduğu bilinmekteydi. Bu kuş aynı zamanda Filistin’de de uğurlu bir kuş sayılmaktadır ve avlanması yasaktır.

Kukumav Kuşu Üremesi

Bu kuş yumurtlayarak üremekle birlikte kendine yuva yapmaz. Yumurtalarını genellikle kayalardaki oyuklara bırakır. Aynı şekilde ağaç kavuğu, taşların altları gibi yerlerde bırakabilir.

Kukumav Kuşu Gibi Deyimi

Bu deyimin birkaç anlamı vardır. Bunlar;

  • Yapayalnız, tek başına, kimsesiz.
  • Kız, evde kukumav kuşu gibi oturmaktan sıkılmadın mı?
  • Daracık kulübede, tüm gün kukumav kuşu gibi nöbet tutmak kolay değil.
Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir