Klostrofobi Nedir? | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Klostrofobi Nedir?

Klostrofobi Nedir?

Klostrofobi Nedir?

Klostrofobi’ye geçmeden önce isterseniz fobi kavramının ne olduğunu açıklayalım. Fobi, bir nesneden, bir olgudan ya da olaydan dolayı duyulan tedirginlik ve korku hissidir.

Klostrofobi ise kapalı yerde kalamama korkusu şeklinde özetlenebilir. Fobiler arasında en yaygın olanların başında gelen Klostrofobi, psikolojik bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığa maruz kalan birey olası durumda kendini çok büyük baskı altında hissedebilir. Bireyin, kapalı bir odada ya da asansörde kaldığı durumlarda, ruhsal sağlığını büyük ölçüde tahrip edici etkiler ortaya çıkabilmektedir.

Ortada herhangi bir tehdit olmamasına karşın hastalığa maruz kalan birey kendini büyük bir tehdit altında hisseder.

İç sıkıntısı, daralma haline neden olan ciddi psikolojik bir rahatsızlıktır.

Klostrofobi Nedenleri

Genellikle çocukluk çağındaki bir travma sebebiyle ortaya çıkan durum yetişkinlik döneminde de görülebilir. Zor bir çocukluk döneminde, baskıcı bir ailede büyüyen çocuklar ileride klostrofobiye maruz kalabiliyorlar.

Odaya kilitlenme veya daha kötüsü dolaba kilitlenme sonucu, çocuğun o esnada yaşadığı yalnızlık, korku hissi ileride telafisi olmayan durumlara yol açabilir.

Ayrıca çocuklar, ailelerinde bu rahatsızlığı bulunan bireyler var ise klostrofobik duruma direk maruz kalmasalar bile onlardan gördüğü, dinlediği şekliyle rahatsızlığı yaşayabilirler.

Çocukluk döneminde ortaya çıkabileceği gibi yetişkin insanlarda da görülebilir klostrofobi.

Yetişkinlik döneminde görülen klostrofobinin bu dönemdeki en yaygın hali, asansörde yalnız kalma durumu sonucu oluşan halidir. Bu durum yıllarca sürebilecek bir fobiye neden olabilir.

Madenlerde çalışan işçilerde de görülebildiği gibi deprem felaketinde göçük altında kalan bireylerde yıllarca bu hastalıkla karşı karşıya kalabilir.

Klostrofobi Yaratan Durumlar

Klostrofobi Yaratan Durumlar
Klostrofobi Yaratan Durumlar
  • Mr cihazına girmek
  • Uyku tulumunda uyumak
  • Bodrum katında yaşamak.
  • Tünel içinde araç sürmek
  • Kapalı bir odada veya asansörde yalnız kalmak

Bilimsel Olarak Klostrofobi

Bilim insanlarına göre klostrofobinin oluşumunda evrimin payı yadsınamıyacak kadar büyüktür.

Bazı nörologlara göre de klostrofobik durum beynimizin içinde küçük bir bölgede ortaya çıkmaktadır. Bu bölgeye amigdala ismi verilmektedir.

Bu konuda önemli araştırmaları bulunan bilim insanı Dr. Fumi Hayano, klostrofobiye maruz kalan hastaların amigdalalarının normal bireylerden daha küçük olduğunu ortaya koymuştur. Ve bu durum sıradan olaylara verilen aşırı tepkileri izah etmektedir.

Klostrofobi Belirtileri

Hastalığın seyrinde en çok görülen semptomlar; ölüm korkusu,bayılma korkusu, baş dönmesi, kalp atışlarında düzensizlik, mide bulantısı ve daralma hissidir. Birçok hastalığa tanı konulmasında da bu belirtiler görüldüğü için özellikle kapalı alanlarda kalma durumunda görülüyorsa o zaman klostrofobik durumdan bahsedilebilir.

Diğer belirtiler ise; terleme, sıcak basması, titreme, nefes darlığı, ağız kuruluğu, göğüs ağrısı, göğüste sıkışmadır.

Klostrofobi Tedavisi

Bu hastalığın tedavisinde en sık kullanılan yöntem bilişsel davranış terapisidir. Bu tedavi hastanın yaşadığı korkunun mantıksız ve gerçek dışı olduğunun, hasta tarafından kabullenmesi amacıyla uygulanır.

Ayrıca hipnoz ve çözüm odaklı terapiler de bu hastalığın tedavi sürecinde kullanılan yöntemlerden bazılarıdır.

Bu rahatsızlığın belirtileri görülen birey mutlaka bir uzman tarafından yardım almalıdır. Aksi takdirde hem sosyal hem de psikolojik hayatında büyük sıkıntılar ortaya çıkaracak bu durum hayatını yaşanmaz hale getirebilir.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir