Keman Nedir Ve Keman Türleri Nelerdir? | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Keman Nedir Ve Keman Türleri Nelerdir?

Keman Nedir Ve Keman Türleri Nelerdir?

Keman Nedir Ve Keman Türleri Nelerdir?

Violin ailesinden olan Keman, Viyola, Viyolonsel gibi gibi müzik aletlerinin en küçüğüdür. Violin ailesinin en küçük üyesi olmasına rağmen en yüksek tondan çalan alettir. Dört teli olan bu müzik aletinin akort sesleri pesten tize sol, re, la ve mi olarak çıkmaktadır.

Keman yayıArşe olarak adlandırılır. Arşe yapımında yapay veya gerçek at kılı veya ham misina da kullanılmaktadır. Arşe’ye reçine sürülerek sesin daha güzel ve net çıkması sağlanır.

Yabancı Dillerde Keman

Keman, Almanca’da Geige, Fransızca’da Violon, İngilizce’de Violin ve İtalyanca’da Violino olarak adlandırılmaktadır.

Keman Özellikleri

Uzunluğu 60 cm kadar çıkabilir. Yaylı yani telli bir çalgıdır. Kendine özgü sesiyle, yine kendine özgü bir kitlesi vardır.

Keman Çalmayı Öğrenme

Keman çalmak zor olmakla beraber, keman çalmak isteyen kişi kişinin öğrenimi müzik kulağına, el beceresine, yeteneğine ve çalma beceresine göre değişkenlik gösterir. Yani süreç uzayabilir.

Türk Müziği’nde Keman’ın Yeri

Senfoni Orkestrası

Türk Müziği’nde bu müzik aletinin ne zaman giriş yaptığı tam olarak bilinmemektedir. Ancak İstanbul, Trabzon gibi illerimizde Keman’ın en eski örneklerine rastlandığı görülmektedir. Yine Osmanlı Padişahları’ndan Kanuni Sultan Süleyman’ın sadrazamlarından olan Makbul İbrahim Paşa’nın gençlik yıllarında Manisa’da Keman çaldığı bilinmektedir. Yine aynı yüzyılda meyhanelerde çalındığı da bilinmektedir.

Keman’ın önemli bir müzik aleti olmasında Sultan 1. Mahmut’un sanatkarlarından olan Corci’nin büyük yardımı olduğu söylenmektedir. O yıllarda Keman, “Viola d’Amore” olarak adlandırılmaktaydı.

Keman Ailesi – Keman Türleri

Keman ailesinin üyeleri aşağıdaki gibidir;

Keman

Viyola

Viyolonsel – Çello

Kontrbas

En Kalın Sesli Keman Türü

120 santimetreye kadar çıkabilen Kontrabas, keman ailesinin en kalın oktavlı aletidir. Yani en kalın sesli keman türü Kontrbas‘tır.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir