Kaplumbağa Türleri ve Hakkında Bilmeniz Gerekenler | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Kaplumbağa Türleri ve Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kaplumbağa Türleri ve Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kaplumbağa Türleri ve Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Testudines ailesinin Cyrptodira alt ailesine mensup bir sürüngen olan kaplumbağa, sert kabuklu, dört ayaklı bir hayvandır.

Dünyanın en eski sürüngenlerinden biridir. Kabuğunun alt kısmı plastron olarak bilinirken, üst kısmı ise boşluktur.

En Büyük Kaplumbağa Türü Hangisidir?

Dünyada iki takımadada dev kaplumbağalar yer almaktadır. Bu adalar Hint Okyanusu‘nda yer alan Aldabra ve Ekvador‘da yer alan Galapagos Adaları‘dır.

Dev Galapagos Kaplumbağası

Dev Galapagos kaplumbağası

Dünyadaki en büyük kaplumbağa türlerinden biri olan Galapagos Dev Kaplumbağası ortalama 416.8 kilogram ağırlığındadır. Dişileri 399 kg, erkekleri ise 699 kg kadar olabilir. Gri ve mat kahverengi kemikli bir kabuğa sahip olmalarının yanı sıra ciltleri de sert pullu ve kurudur. Ayrıca geniş bacaklara sahiptir.

Aldabra Dev Kaplumbağası

Aldabra Dev Kaplumbağası

Her ne kadar Galapagos Kaplumbağası kadar büyük olmasa da Aldabra Kaplumbağası da 249.4 kg ortalama ağırlığa sahiptir. 121 cm uzunluğa erişebilirler. Kahverengi bir yapıya sahiptir. Aldabra Adası, bugün 100 bin üzerinde kaplumbağaya ev sahipliği yapmaktadır.

En Büyük Kara Kaplumbağası

En Büyük Kara Kaplumbağası - Afrika mahmuzlu kaplumbağa

Afrika Mahmuzlu Kaplumbağa, Sahra Çölü’nün güneylerinde yaşamaktadır ve en büyük üçüncü kaplumbağa türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kaplumbağalar en büyük kara kaplumbağası olarak da bilinirler. Centrochelys ailesinin tek üyesidir. 231 kilogram ağırlığa ve 83 santimetre uzunluğa ulaşabilir.

En hızlı büyüyen kaplumbağa türlerinden biridir. Yaşamının ilk birkaç yılında 10 santimetreyi geçebilir. Ortalama 70 yıl ömre sahiptir. Özellikle Sudan, Nijerya, Mali, Moritanya, Etiyopya gibi ülkelerin dikenli çalıları, savanaları ve otlak bölgelerinde bulunur. Bu kaplumbağalar aynı zamanda yüksek neme sahip alanları aramak için toprağı kazma eğilimindedirler.

En Küçük Kaplumbağa Türü

En Küçük Kaplumbağa - Chersobius Signatus

Benekli kaplumbağa olarak da bilinen Chersobius Signatus ya da Speckled Cape Tortoise, dünyadaki en küçük kaplumbağa türüdür. Güney Afrika’ya özgü bir kaplumbağadır. Ortalama 164 gram ağırlığa sahiptir. Dişiler ortalama 9.9 cm uzunluğa ulaşabilir. Erkekleri ise 8.8 cm uzunluğa ulaşabilir.

Çok sayıda siyah lekeye sahip bu kaplumbağalar turuncu – kahverengi arasında bir kabuğa sahiptir.

En Uzun Yaşayan Kaplumbağa Türü

Kaplumbağalar 80 ile 150 yıl arasında ömre sahiptir. Bu istatistik ile de dünyanın en uzun yaşayan hayvanı olarak bilinir. Galapagos kaplumbağaları ise 150 yıldan fazla yaşayabilir. Fakat bilinen en yaşlı kaplumbağa, 255 yaşında olduğu sanılan Adwaita adında bir Aldabra devidir.


Kaplumbağalar, 80 ila 150 yıl arasında bir ömre sahip dünyanın en uzun yaşayan hayvanlarıdır. Galapagos kaplumbağaları 150 yıldan fazla sürebilir, ancak en uzun yaşayan kaplumbağa yaklaşık 255 yıldır yaşadığı sanılan Adwaita adında bir Aldabra devi kaplumbağa idi.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir