Kaju Nedir? Kaju Nerede Yetişir? | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Kaju Nedir? Kaju Nerede Yetişir?

Kaju Nedir? Kaju Nerede Yetişir?

Kaju Nedir? Kaju Nerede Yetişir?

Kaju ağacının meyvesi olan fındıklardan üretilen Kaju Fıstığı, dünya çapında popüler olan ve lezzetiyle çok sevilen bir yiyecektir. İçeriğinde bulunan maddelerin sağlığa olan faydalarıyla da uzmanlar tarafından önerilir.

Kaju Nedir?

Kaju Meyvesi
Kaju Meyvesi

Bir ağaçta yetişen ve Kaju Meyvesi‘nin alt kısmında ortaya çıkan Kaju Fıstığı, literatürde fındık olarak geçmektedir. Yukarıdaki resimde de görebileceğiniz gibi her bir meyve bir adet kaju üretir.

Kaju adı, “Kendi kendini üreten” anlamına gelen Tupi dilinde kullanılan “Acaju” kelimesinin Portekizce’deki karşılığı “Caju” kelimesinden almaktadır. Kaju’nun binom karşılığı ise Yunanca kökenli “Anacardium” olarak karşımıza çıkar. Kaju Fıstığı, Kaju Meyvesi’nin alt kısmında bir çekirdek olarak sıra dışı bir şekilde yetişmektedir. Bu da “ana” ve “cardia” kelimelerini ortaya çıkarmıştır.

Kaju Nerede Yetişir?

Dünyada özellikle Brezilya’da Kaju üretimi üst düzeydedir. Gezginlerin sayesinde Brezilya’dan Portekiz’e, oradan Hindistan’a kadar yayılmıştır. Devamında ise Güneydoğu Asya ve Batı Afrika’ya kadar yayılmıştır. Özellikle 250 N ve 250 S enlemleri arasında yer alan tropik bölgelerde yetişir.

Dünyada Kaju Üretimi

Kaju Kurutulma Aşaması
Kaju Kurutulma Aşaması

2018 yılı itibariyle Kaju üretimi dünyada 1 milyon tonun üzerine çıkmayı başarmıştır. Dünyanın en büyük Kaju üreticileri ise Hindistan ve Fildişi Sahili’dir. Hindistan’da Kaju üretimi yıllık 200 bin ton kadarken, Fildişi Sahili ise 190 bin ton kadar üretim yapıyor. Vietnam ise 125 bin ton kadar üretimde bulunmaktadır.

Kaju Faydaları Nelerdir?

  • Güne zinde başlamamızı sağlar.
  • Kansere karşı önemli bir koruyucudur.
  • Kalbe iyi gelir.
  • Toksinlere karşı etkili bir mücadelecidir.
  • Kan basıncını dengeler.
  • Saç sağlığına faydalıdır.
  • İçerdiği diyet lifi, protein gibi maddelerle kilo vermeyi kolaylaştırır.
  • Baş ağrıları için önemli bir çözümdür.

Kaju Kullanımı

Kaju salatalarda, tatlılarda kullanılmasının yanı sıra kuruyemiş olarak da oldukça fazla tüketilmektedir. Yüksek fiyatı nedeniyle herkes tarafından alınamasa da lezzeti ve verdiği haz onu önemli bir yere koymaktadır.

Hint mutfağında Kaju, toz halde tatlılarda kullanılmaktadır. Dünyanın birçok ülkesinde diyet maddesi olarak salatalarda yerini almaktadır. Ülkemizde salatalarda kullanılmasının yanı sıra kuruyemiş olarak da kullanılır.

Kaju, ezme olarak tıpkı fındık gibi tüketilebilir. Ayrıca alkol olarak da kullanılmaktadır. Belirli aşamalardan geçirildikten sonra Kaju alkollü içecek yüzde 42’ye kadar alkol barındırabilir.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir