İzolasyon Trafosu Nedir Özellikleri Nelerdir? | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

İzolasyon Trafosu Nedir Özellikleri Nelerdir?

İzolasyon Trafosu Nedir Özellikleri Nelerdir?

İzolasyon Trafosu Nedir Özellikleri Nelerdir?

Şebeke ve yük yalıtımı yapan izolasyon trafosu, cihazların en az zarar almasını sağlar. Teknik açıdan faydası olan bir mekanizmadır.

İzolasyon trafoları temel olarak şebeke ve yükün birbirinden yalıtılmasını sağlamaktadır. Bu trafolar genel olarak elektrik çarpmasını engellemek ve şebekede oluşan/oluşacak problemlerin cihazlar üzerindeki etkisini en az seviyeye indirmek için kullanılır.

İzolasyon Trafosu Nedir?

Genel bir tanım yapılırsa izolasyon trafosu elektrik çarpmasını engellemekte olan bir mekanizmadır. Bazı nedenlerle şebeke gerilimi dalgalanmalar oluşturabilir. Ani değişiklikler durumunda bu dalgalanmalardan cihazlar etkilenebilir. Bu etkilenme yüksek miktar para verilen cihazların bozulmasına neden olabilir. Elektrik panolarının çoğunda izolasyon trafoları vardır.

İzolasyon Trafosu Ve Önemi

İnsan hayatına önemi açısından izolasyon trafosu  elektrik çarpmasını engelleyen etkiye sahiptir. Yanlışlıkla şebeke fazına temas olunca  elektrik çarpacaktır. Toprakla temas olması halinde bu çarpma gerçekleşir.eğer temas edilen bölüm izolasyon trafosu çıkış gerilimi olsaydı bu durumda toprak da olmadığı için çarpılma durumunda etkilenilmez. Bu trafo olmazsa izolasyon sağlanmaz ve tehlikeli durumlar olacaktır.

İnsan hayatı önemi yanında ekonomik zararlarından da bahsetmek mümkündür. Cihaza gelen dengesiz enerji sizi her defasında yeni cihaz almaya zorlayabilir. Bu da firma ya da bireysel olarak yapılan harcamalara ciddi bir mali yük getirecektir.

İzole Tip Trafo Nedir?

İzolasyon trafosu   dışında izole tip trafo tanımı da vardır. Yük ve şebeke birbirinden yalıtılacağı zaman bu mekanizma kullanılır. Manyetik gürültülerin yüke yansımasını engelleme amaçlı kullanılır. Benzer bir amaçta olduğu görülebilir.  Kullanıldığı bazı yerler ise insan sağlığının tehdit edildiği alandır. Bu trafodan ya da diğer çeşitlerden temin edecek kişilerin teknik ayrıntılar hakkında bilgi edinmesi gerekir.

Sizlerde kaliteli izolasyon trafosu satın almak ve daha fazla bilgi sahibi olmak için APC sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir