Instagram Lite Uygulaması Kapatıldı | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Instagram Lite Uygulaması Kapatıldı

Instagram Lite Uygulaması Kapatıldı

Instagram Lite Uygulaması Kapatıldı

İki yıldır aktif olarak kullanılan Instagram Lite için son nokta koyuldu. Son yılların en popüler sosyal medya plaformları arasında yer alan Instagram çarpıcı bir karar imza attı. Teknoloji dünyasını yakından takip edenlerin bileceği üzere Instagram, Facebook çatısı altında faaliyet göstermektedir. Facebook tarafından alınan karar doğrultusunda Instagram Lite uygulamasının kullanımına son verildi.

Giriş seviyesi veya uzun süredir kullanılan eski akıllı telefonlardan da Instagram’a erişim sağlanması için kullanılan Lite versiyonu henüz açıklanmayan bir sebep ile tamamen kaldırıldı. Günümüz şartlarında her an yeni bir akıllı telefon modeli üretilmekte ve satışa sunulmaktadır.

Teknoloji Devlerinin Hızına Yetişmek Zor

Her yeni model üretilip satışa sunulduktan sonra piyasadaki mevcut durumda kullanılan akıllı telefonların teknolojileri hızlı bir şekilde eskimektedir. Çağın ve teknolojinin hızına yetişmek isteyen kişiler sürekli olarak son çıkan amiral gemisi modelleri tercih edebilmektedir. Öte yandan orta ve düşük ekonomi gelirli kişiler uzun yıllar aynı telefonu kullanmak zorunda kalabiliyor.

Eskimiş ve donanımsal olarak zayıf olan telefonların dahi Instagram’a erişebilmesi için geliştirilen Lite sürümünün hangi sebeple kaldırıldığı merak edilmektedir. Sadece 573 kb büyüklüğünde olan uygulamanın Facebook için yük oluşturmaya başladığını ifade etmek doğru olmayacaktır. Zaten son derece kısıtlı bir şekilde kullanılması ve video desteğinin dahi bulunmaması geliştirilme ihtiyaçlarını tamamen ortadan kaldırmaktadır.

Mevcut Kullanıcılara Bildirim Gönderiliyor

Instagram Lite sürümüne an itibariyle uygulama marketleri üzerinden erişim sağlanamıyor. Mevcut olarak cihazlarında kurulu olan kişilere ise Instagram normal versiyona geçiş yapmaları için sürekli bildirimle gönderilmektedir. Her ne kadar açıklama yapılmasa da Instagram’ın tüm servislerini tek bir uygulama üzerinde toplamak isteyebileceği ortaya atılan iddialar arasında yer alıyor.

Tüm Servisler Tek Noktada Toplanabilir

Bu iddianın doğru olması durumunda önümüzdeki günlerde normal Instagram uygulaması içerisinde Lite versiyonunu kullananlar için ayrı bir bölüm açılabileceği tahmin ediliyor. Ayrıca veri kullanımı konusunda problem yaşayan kişilerin de pratik bir şekilde Lite sürümüne geçiş yapabileceği de ihtimaller arasında bulunuyor.

Önümüzdeki günlerde Facebook tarafından Lite versiyonunun kaldırılmasına ilişkin resmi bir açıklama yapılması beklenmektedir.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir