İnsanın Başarısında Yetenek ve Diğer Faktörlerin Rolü | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

İnsanın Başarısında Yetenek ve Diğer Faktörlerin Rolü

İnsanın Başarısında Yetenek ve Diğer Faktörlerin Rolü

İnsanın Başarısında Yetenek ve Diğer Faktörlerin Rolü

Tarih boyunca, eğitimin insan yaşamındaki rolü hiç bu kadar önemli olmamıştı. Endüstri çağında yaşadıysak, lise bitirebilir, üniversite diploması alabilir ve istediğimiz ve toplumda iyi bir yerde olan bir mesleğe sahip olabilirdik. Ancak çağdaş dünyamızda durum böyle değil. Toplumun gelişimi hızla değişiyor. Lise ve üniversite diplomalarıyla mezun olsanız bile, yeni bilgi edinmeseniz bile, yeni beceriler edinmeseniz bile asla başarılı olamazsınız. Fakat hayatınızda, entelektüel seviyenizdeki ve yeteneğinizdeki rolünüz eğitiminiz kadar büyük.

Yetenek Grupları ve Önemi

İnsanın Başarısında Yetenek ve Diğer Faktörlerin Rolü
İnsanın Başarısında Yetenek ve Diğer Faktörlerin Rolü

İnsanların yaşamlarını yeteneklerine göre sınıflandırırken, 30’dan fazla yetenek grubundan bazıları aşağıdaki şekilde gruplandırılabilir:

  1. Sözel dil yeteneği, okumayı seven insanları yazma ve okuma yeteneğine sahip olan insanlara atıfta bulunmak mümkündür. Yazarların, gazetecilerin, öğretmenlerin ve avukatların çoğu sözlü-dilsel yetenek grubuna dahil edilir.
  2. Dijital yetenek, dijital bilgileri daha iyi algılayan insanlara özgü bir yetenek türüdür. Finansörler, fizikçiler ve matematikçiler tam olarak bu insanlar.
  3. Uzay yeteneği, daha fazla sanatçı ve tasarımcı ile bir yetenek. Dünyaca ünlü mimarlarda uzay yeteneği ve sayısal yeteneklerin de yüksek olduğu görülmüştür.
  4. Fiziksel yetenek, yetenekli dansçılara ve başarılı sporculara özgü bir yetenek. Bu yeteneklere sahip kişiler, oyunculuk hareketleriyle özlemlerini daha iyi iletebilirler.
  5. Kişilik yeteneği, insanların duygularını diğer insanlardan daha iyi empatize ettiği bir yetenek. Daniel Goelman, duygusal zekanın rasyonel düşünceye oranının 24: 1 olduğunu söyleyerek Emosianal Intillekt kitabındaki 16. yüzyıl hümanist Erasmus Rotterdam’dan alıntı yapıyor. Çoğu insanın sıklıkla başarılı olamamasının nedeni, güçlü duygusal zeka eksikliğidir.
  6. Disiplinlerarası yetenek, insanların yetenekli kişilerle iyi iletişim kurabildikleri bir yetenek türüdür. Bu yeteneğe sahip insanlar; aktörler, tüccarlar, konuşmacılar, avcılar, vb. başvurabiliriz.
  7. Çevresel yetenek, yetenekli çiftçilerin, yetenekli avcıların ve diğerlerinin adından da anlaşılacağı gibi. atfedilebilir.

Çalış, Dene, Başarısız Ol, Fakat Vazgeçme!

Çalış, Dene, Başarısız Ol, Fakat Vazgeçme!
Çalış, Dene, Başarısız Ol, Fakat Vazgeçme!

Genel olarak, başarılı insanların yaşamlarına baktığımızda, sayılabilecek bir dizi desene sahip olduklarını hissediyoruz. Bu insanların çok çalıştıklarını ve tekrar denediklerini, hiçbir işte yakalanmadıklarını görebiliriz. Kaderlerini kendileri yazmayı başaran insanlar. Hayatta başarılı olmak için bir kural yoktur, formül yoktur. Tüm figürlerin satrançta nasıl çalıştığını görebiliriz, ancak Magnus Carlsen’i yenemeyiz. Çünkü başarı kazanmak ve başarmak sadece çalışma yeteneğimize bağlı değil. Kazanmak için bildiklerimizi sürekli tekrarlamamız, kaybetmek, kaybetmekten korkmak ve her zaman yeni alışkanlıklara sahip olmamız gerekir.

Önemli konulardan biri, başarılı olmak için gereken yeteneklerin ve alışkanlıkların yanı sıra güçlü ilişkiler olmasıdır. Güçlü bir kapsama alanı oluşturmak için sizinle ilgilenen insanlarla ilgilenmeniz gerekir. Fakat eğer bu ilişkiniz yoksa, asla başaramayacağınız bir şey yoktur. Yalnız hayatında başarılı olan insanlar olduğunu görebiliriz.

Birçok insan başarılı insanların çok başarılı olduğunu söylüyor çünkü güçlü bir eğitime sahipler. Ancak bu durum böyle değil. Mark Zuckerberg, Steve Cobs, Bill Gates, üniversite eğitimi olmayan, dünyanın en başarılı 100 kişisinden biriydi.

Seçimlerin Arkasındaki Etmenler

Bilim adamları başarılı bireyler ve seçimlerini insan yaşamında şekillendiren seçimleri bulmaya çalıştılar. Uzmanlar, bu seçimlerin çeşitli faktörlerin etkisi altında şekillendiğini belirtiyor:

  • Seçimlerimizi etkileyen tüm faktörler genlerimizden geliyor;
  • Seçeneklerimiz çevreyi etkiler;
  • Seçeneklerimiz ebeveynlerimizin eğitimine dayanıyor.

Başarılı bireylerin bir başka özelliği de devam eden proaktiflikleridir. Proaktif insanlar her zaman öncü adım atan insanlara yönlendirilir. Bu insanlar her zaman zamanlarına değer verir ve her zaman yeni bilgilere sahiptir (dil öğrenimi, bilgisayar programları, yeni beceriler). Proaktif insanlar, sıradan insanlardan farklı olarak, bu yeteneğin şu anda gerekli olmadığına, ancak gelecekte ihtiyaç duyulabileceğini ve bu aktivitenin gelecek yaşamlarında onlar için her zaman bir öncelik olduğunu öğreniyorlar.

Kullanılan kaynaklar

1. Robert Kiyosaki – Zengin baba, zavallı baba.

2. Elshan Bedirhanov – Başarı, kendi işini kur.

Yazar: Ilkin Aliyev

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir