İlluminati Nedir? | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

İlluminati Nedir?

İlluminati Nedir?

İlluminati Nedir?

Herkesin en azından adını bildiği, ismini duyduğu ama çoğumuzun ne olduğunu tam olarak  bir türlü bilemediğimiz İlluminati örgütünü masaya yatırıyoruz.

Öncellikle İlluminati kelimesinin sözlük anlamıyla başlayalım yazımıza. Latince İlluminatus teriminden türetilmiş olup, dilimizdeki karşılığı aydınlanmışlar kelimesidir. Örgütün, Adam Weishaupt liderliğinde altı İngolstad Üniversitesi kilise hukuku profesörünün bir araya gelmesiyle 1 Mayıs 1776’da kurulduğu bilinmektedir. Kuruluş amacı pozitif bilimleri geliştirip, insanları dinsel, dogmatik baskılardan arındırarak özgür ve pozitif düşüncelerini hayata geçirebilecekleri bir ortam sağlamaktı. Ve bu ideolojiye illuminizm adını vermişlerdi.

Gelişimi

Bazı araştırmalar örgütün 80 üye ile sınırlı kaldığını iddia ederken, bazı diğer araştırmacılar da 2000 üyeye ulaşıldığını öne sürmektedir. Topluluğun Avrupa’da çok sayıda faaliyet alanının bulunduğu ve bu oluşumda görev alan kişilerin entelektüel isimler, politikacılar ve sanatçılar olduğu düşünülmektedir.

Başlangıçta, iktidarların kötü amaçlarla dünyayı yönetmelerine, dinin sosyal hayat üzerindeki baskıcı tutumuna tepki olarak kurulan örgüt, ilerleyen zamanlarda,  farklı yapıda insanların da katılımıyla amacından sapmaya başlamıştır. Çünkü yeni illuminati düşüncesi, devletleri yıkmayı, dinleri yok etmeyi, sosyal düzeni bozmayı savunuyor algısı oluşturmuştu.

Örgütte gizlilik esas olup, üstlerine sorgusuz itaat kesin emir niteliğindeydi. Bavyera’da kurulan örgüt, Bavyera yöneticisi olan Karl Thedor’ un gizli örgütleri tamamen yasaklamasıyla dağılma sürecine girmiştir. Kurucu Adam Weishaupt ve diğer öncüler ülkeden kaçmış ve bütün belgeler toplatılıp halka açıklanmak suretiyle yayınlanmıştır.

Kuruluşu gibi dağılışı da tam bir muamma olan örgütün, aralarında  ünlü isimlerin de bulunduğu gruplarca hala faaliyetlerini sürdürdüğü düşünülmektedir. Hatta  bazı komplo teorilerine göre, birçok Amerika Birleşik Devletleri başkanın da bu örgüte üye olduğu ve Fransız İhtilali, John F. Kennedy suikastının arkasında yine bu örgütün olduğu savunulmaktadır. Rönesans döneminde de çok fazla İlluminati  etkisi olduğu varsayılır.

Örgüt hakkında öne sürülen diğer bir iddia ise, örgüt üyelerinin şeytana tapması idi. Zaten örgütün kullandığı sembollerden biri de tapınak şövalyelerinin  kullandığı şeytan sembolüydü.

Lady Gaga İlluminati

İlluminati Üyesi Ünlüler

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi İlluminati örgütü içerisinde entelektüel ve ünlü isimler de bulunmaktaydı. Zamanımızdan ve çok popüler bir örnek vermek gerekirse, bir dünya starı olan Madonna da İlluminati üyesi olarak bilinir. Hatta örgütün ismini taşıyan bir şarkısı da bulunmaktadır. Şarkının sözleri çok anlaşılmasa da Madonna  bir klibinde üzerinde ünlü piramit sembolünün olduğu bir ceket giymektedir.

Örgütün diğer  gizli üyelerini de aşağıya bırakalım:

Jay Z, Celine Dion, Beyonce, Rihanna, Lady Gaga, Paris Hilton, Shakira ve daha birçok tanıdığımız dünya starı üye  olarak bilinmektedir.

İlluminati Sembolleri Nelerdir?

Örgütün adıyla birlikte anılan ve kullanılan birçok sembol bulunmaktadır. Bunlar:

  • Baphomet sembolü
  • 666 sembolü
  • Piramit ve Tek Göz.
  • Damalı Yüzey veya zemin
  • Pentagram
İlluminati Sembolleri Pentagram

İlluminati Tarafından Öldürüldüğüne İnanılan Ünlüler

Örgüte üye olduğu düşünülen ünlülerden sonra şimdi de örgüt tarafından infaz edlien ünlüleri ele alalım.

Siyasetçilerden tutun da pek çok ünlü ismin ölümünün arkasında İlluminati örgütünün olduğu var sayılmaktadır. Daha önce bahsettiğimiz Jhon F. Kennedy ayrıca Prenses Diana, Jhon Lennon, Marilyn Monroe, Michael Jackson, Amy Winehouse, Kurt Cobain, Whitney Houston liste uzar gider.

İlluminati Ünlüler

Sonuç olarak

Evet sevgili okurlar. Kuruluşu, gelişimi her ne kadar aksini iddia edenler olsa da dağılımı kısacası her şeyiyle dünyadaki milyonlarca insanın konuştuğu, komplo teorilerinde hep var olan ve olmaya devam edecek İlluminati örgütünü tüm yönleriyle gözlerinizin önüne serdik. Umarım aklınızda bir şey oluşup, gözlerinizde de canlanmıştır.

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle. Okuduğunuz için teşekkürler.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir