İlk Pul Ne Zaman ve Nerede Basıldı? | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

İlk Pul Ne Zaman ve Nerede Basıldı?

İlk Pul Ne Zaman ve Nerede Basıldı?

İlk Pul Ne Zaman ve Nerede Basıldı?

Pulun tarihçesine inmeden önce neden pula ihtiyaç duyulmuş önce buna bakalım. İngiltere’nin kuzeyinde ki bir kasaba da postacı bir kulübeye posta getirir. Kapıyı açan kız mektubun zarfını inceler ve param yok bu mektubu alamam diyerek mektubu postacıya geri iade eder. Bu olayı yoldan geçen bir kişi görerek kıza acır ve postacıya ücreti vererek kıza mektubunu verir. Kız da bu olay karşısında neden böyle bir şey yaptınız mektubun içinde boş bir kağıt var zaten demiştir. Kardeşim başka bir şehirde çalışıyor biz çok fakir olduğumuz için kardeşimle mektup zarfının üzerine işaretler koyarak anlaşıyoruz. Böylelikle postacıdan mektubu almadan geri iade ediyoruz demiştir. Bu olaya şaşıran adam dönemin İngiltere Posta Bakanı Sir Rowland Hill‘di.

İlk Pul: “Black Penny”

Sir Rowland Hill Londraya dönerek bu tür olayların yaşanmaması için mektubu gönderirken ücretin peşin alınması için pulu icat etmiştir. İngiltere parlamentosunda uzun süren tartışmalar sonucunda mektupların üzerine etiket yapıştırılması kabul edilmiş ve ilk pul 6 Mayıs 1840 yılında basılmıştır. Dünyada ilk pulBlack Penny” adıyla bilinmektedir. Pul üzerinde Hollandı ressam William Mulradi’nin çizmiş olduğu Kraliçe Victoria’nın portresi bulunmaktadır. Dünyanın ilk pulu sadece İngiltere topraklarında kullanıldığı için pul üzerinde devlet adı yazılmamıştır.

İlk Posta Pulu: "Black Penny"
İlk Posta Pulu: “Black Penny”

Osmanlı’da İlk Pul

Osmanlı İmparatorluğunda ilk posta pulu 1864 yılında dönemin Posta Nazırı Agah Efendi döneminde basılmıştır. İlk basılan pulun üzerinde dönemin padişahı Sultan Abdülaziz’in tuğrası ve ince süslemeli motifler bulunmaktadır. Tuğranın altında bulunan hilalde “Devlet’i Aliye-i Osmaniyye” yazıyordu. Bu dönemde pullar pellur kağıtlarına taş baskı metodu ile basılmıştır. Mektubun gönderileceği uzaklığa göre 2 ve 5 kuruşluk olarak basılmıştır. 2 kuruşluk posta pulu koyu mavi, yeşil mavi zemin üzerinde siyah olarak basılmış, 5 kuruşluk posta pulu ise pembe, kırmızı zemin üzerinde siyah renk olarak basılmıştır.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir