Gün Işığından Yararlanma Saati – Yaz Saati Uygulaması Nedir? | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Gün Işığından Yararlanma Saati – Yaz Saati Uygulaması Nedir?

Gün Işığından Yararlanma Saati – Yaz Saati Uygulaması Nedir?

Gün Işığından Yararlanma Saati – Yaz Saati Uygulaması Nedir?

Yaz aylarında gün ışığından yararlanmak amacıyla, Mart ayınının ikinci Pazar günü başlayan Yaz Saati Uygulaması ya da Gün Işığından Yararlanma Uygulaması, saatlerin gece 2’de 1 saat ileri alınmasıyla başlar.

Mart ayında başlayan bu uygulama Kasım ayının ikinci Pazar günü gece saat 2’de saatlerin 1 saat geri alınmasıyla sona ermektedir. Bu döngü her yıl devam eder. Peki Yaz Saati Uygulaması nasıl ortaya çıkmıştır?

Yaz Saati Uygulaması Nasıl Başlamıştır?

Gün Işığını Ele Geçir kitabıyla bilinen yazar David Prerau‘ya göre gün ışığından yararlanma fikri dönemin Paris elçisi Benjamin Franklin tarafından ortaya konulmuştur. Franklin’e göre saatlerini ileriye alan insanlar, gün ışığından daha fazla yararlanacak ve boşa enerji harcamayacak, bu sayede de enerji tasarrufu sağlayarak maddi tasarruf elde edebiliceklerdi. Ayrıca da gün ışığı sayesinde insanların çalışma süreleri de düzenlenerek yine enerji tasarrufu elde edilebilecekti.

Benjamin Franklin

1784 yılında gerçekleşen bu öneriye rağmen, yaklaşık bir asırı aşan süre uygulamaya geçilmemişti. 1916 yılının Mayıs ayında, Almanya yakıt tasarrufu sağlamak amacıyla DST’yi yani Yaz Saati Uygulamasını kurdu. 1918 yılında ise Amerika Birleşik Devletleri gün ışığından yararlanma uygulamasını faaliyete geçirdi.

Birinci Dünya Savaşı’nın sona ermesiyle başkan Woodrow Wilson, uygulamayı devam ettirmek istese de ülkenin çoğunluğunun çiftçilerden oluşması buna engel oldu. Çiftçiler, sabah ışığını 1 saat kaybetmelerini öne sürerek baskı oluşturmuş ve uygulamayı ikinci kez kullanıma alana kadar ortadan kaldırılmasına sebep olmuştur.

9 Şubat 1942 tarihinde İkinci Dünya Savaşı’nın başlangıcında başkan Franklin Roosevelt, yaz saati uygulaması – gün ışığından yararlanma uygulaması “Savaş Zamanı” adı vererek tekrar uygulamaya almıştır.

Savaş sonrasında ABD’de kasabalara DST gözlemevleri kuruldu. Sonrası Tek Zaman Yasası ile federal bir kanun haline getirildi. O dönemde Nisan’ın ilk Pazar’ı ile Ekim’in ilk Pazar’ı arasında bu kural gerçekleşiyordu.

Yaz Saati – Gün Işığından Yararlanma Uygulaması Kullanımı

Günümüzde dünya ülkelerinin yüzde 40’ından daha azı bu uygulamayı kullanmaktadır.

Ekvator’dan uzak ve kutuplara daha yakın olan bölgeler DST saat değişikliğinden daha fazla yararlanıyor. Çünkü mevsim boyunca güneş ışığından daha fazla yararlanabiliyorlar.

Günümüzde Yaz Saati Uygulaması – Gün Işığından Yararlanma Uygulaması

Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada istisnalar dışında DST’yi uygulamaktadır. Örneğin Hawaii ve Arizona, uygulamayı kullanmamaktadır. Florida ise 2018 yılında yapılan uygulama ile Sunshine Koruma Yasası ile yıl boyunca tek zaman kullanımını kabul etti. Ayrıca California’da bu uygulamayı yürürlükten kaldırmak için oylamaya sunmuştur. Birçok eyalette de uygulama yürürlükten kaldırılmaya çalışılmaktadır.

Diğer taraftan dünya üzerinde birçok ülke bu uygulamayı kullanmamaktadır veya kullanmak istememektedir. Avrupa Birliği ülkelerinin bir kısmı bu uygulamadan vazgeçme konusunda çalışmalar yürütmektedir.

İngiltere’de 26 Mart 2017 tarihinde bu uygulamayı oyladı ve 29 Ekim 2017’de tek zamana geçti.

Güney Yarımküre’de DST kullanan ülkeler Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Amerika ve Güney Afrika olarak karşımıza çıkıyor.

Türkiye’de Yaz Saati Uygulaması

1972 yılından 2016 yılına kadar aralıksız olarak Türkiye’de yaz saati uygulaması kullanılmıştır. 3 Ekim 2018 tarihinde ise yaz saati uygulamasına son verilmiştir.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir