Galata Kulesi Tarihi ve Yapısı | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Galata Kulesi Tarihi ve Yapısı

Galata Kulesi Tarihi ve Yapısı

Galata Kulesi Tarihi ve Yapısı

528 yılında inşa edilen ve onlarca millet, devlet ve imparatorluğu görmeyi başaran Galata Kulesi, İstanbul’un simgeleri arasında yer almaktadır. Bizans İmparatoru Anastasius tarafından “Fener Kulesi” olarak inşa edilen tarihi yapı, günümüze kadar çeşitli yağmalamalardan, işgallerden kurtulmayı başarmıştır.

Kule üzerinden boğazı ve tarihi Haliç’i izleyebildiğiniz yapı, yaklaşık 1500 yıllık geçmişe sahip olması ve bugüne kadar ulaşmayı başarmasıyla birlikte 2013 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilmiştir. Peki bu yapı bunca yıl geçmesine, defalarca saldırıya uğramasına rağmen nasıl ayakta kalmıştır?

Galata Kulesi’nin Tarihi

Galata Kulesi

528 yılında Bizans İmparatoru Anastasius tarafından Fener Kulesi olarak kullanılmak üzere inşa edilen yapı, 14. yüzyıla kadar bu amaçla kullanılmıştır. 14. yüzyılda Galata’ya yerleşen ticaret ustası olarak da adlandırılan Cenevizliler tarafından farklı bir amaç ile restore edilerek kullanılmaya devam etmiştir. 1348 yılında Galata üzerinde edindikleri bölgelerini yabancı güçlere karşı korumak ve Haliç Limanı üzerinde yer alan gemilerini kontrol edebilmek amacıyla Galata Surlarına ek olarak yeniden restore edilerek kullanılmıştır. Ayrıca o dönemde kule Christea Turris (Mesih Kulesi) olarak adlandırılmıştır.

Kule, Konstantinopolis yani İstanbul’un 1453’te Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethedilmesiyle birlikte uzun bir süre cezaevi olarak kullanılmıştır.

1500 yıllık tarihi boyunca sadece saldırılara karşı değil doğal olaylara karşı da ayakta kalmayı başarabilmiş bir kuleden söz ediyoruz. 1500’lü yılların başında meydana gelen şiddetli deprem ile birlikte kule büyük hasar görmesine rağmen başarılı bir şekilde dönemin ünlü mimarlarından Mimar Hayreddin tarafından restore edilmiştir.

16. yüzyıl ile birlikte popüler hale gelen Astronomi ile birlikte kule de büyük bir değişime girmiştir. On altıncı yüzyılın sonunda Astronomi alimlerinden biri olan Takıyeddin Efendi kulenin son katını astronomik bir gözlemevine dönüştürmeye karar vermiştir.

IV. Murat zamanında 1638 yılında; Hezarfen Ahmet Çelebi, meşhur uçuşunu Galata Kulesi üzerinden Üsküdar’a kadar kollarına taktığı kanatlar ile gerçekleştirmiştir. 16. yüzyılın sonlarına doğru da mehterhane olarak kullanılmıştır.

1700 yıllarında başında İstanbul’da meydana gelen sürekli yangınlar ve aynı dönemde ortaya çıkan salgın hastalıklar neticesinde kule, bir gözlem noktası olarak kullanılmaya başlamıştır. Ancak bu yangınlardan kule de önemli zararlar görmüştür. 1831 yılına kadar kule iki defa işgal edilmiş ve yangın sonrası önemli hasarlar görmüştür. Büyük yangınların ardından dönemin Osmanlı Sultanı Sultan Mahmut, kuleye iki kat daha eklenmesini uygun görmüş ve yeni projesine konik çatıya da yer vermiştir. Bu mimari yapı günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.

Galata Kulesi Yapısı

Galata Kulesi

Cenevizliler ve Sultan Mahmut tarafından yeniden inşa edilen yapı günümüzde 66.90 metre yükseklik, 16.44 metre dış çap ve 8.95 metre de iç çapa sahiptir. Kulenin duvar kalınlığı ise 3.75 metredir. Kule ilk inşa edildiğinde denizden 140 metre kadar yükseklikte bulunmaktaydı.

Galata Kulesi’ne Nasıl Gidilir?

Galata Kulesi’ne ulaşmak için birden fazla yöntem bulunuyor.

  • İlk olarak Yenikapı – Hacıosman metrosu ile Şişhane metro durağında inerek Şişhane metro çıkışından çıktıktan sonra İstanbul Kültür Sanat Vakfı yanından ortalama 400 metrelik bir yürüyüşle kuleye ulaşabilirsiniz. Bu yürüyüş boyunca kulenin farklı açılardan fotoğrafını çekme imkanınız da bulunuyor.
  • Bir diğer ulaşım imkanı ise İstiklal Caddesi üzerinden gelerek tünele yaklaştığınızda metro yönünde ilerleyerek kısa sürede ulaşabilirsiniz. Bu yönden geliyorsanız ortalama 500 metrelik bir yürüyüş ile kuleye ulaşabilirsiniz.
  • Diğer ulaşım imkanı ise Eminönü tarafından gelenler için. Bankalar Caddesi’nin bulunduğu sokaktan yürüyüş ile ulaşabilirsiniz.
  • Araba ile kuleye gitmek isteyenler Tarlabaşı – Taksim yolunda ilerlerken Galata Kulesi tabelasını takip etmeniz gerekir. Kuleye yakın bir konumda da otoparka aracınızı bırakarak çok kısa bir yürüme ile ulaşabilirsiniz.

Galata Kulesi Ziyaret Saatleri Ve Giriş Ücreti

Galata Kulesi

Kulede bir işletme bulunmaktadır. Saat 9’da açılan kule akşam 19’a kadar giriş çıkışa müsait durumda. Galata Kulesi giriş ücretleri ise;

  • Yerliler için 10 TL,
  • Öğrenciler için 5 TL,
  • Turistler için 25 TL

şeklindedir. Ayrıca 5 yaş üzeri çocuklarda ücrete tabidir.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir