Fizyoterapi Nedir? | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Fizyoterapi Nedir?

Fizyoterapi Nedir?

Fizyoterapi Nedir?

Son beş seneye içerisinde üniversitelerde en çok tercih edilen bölümlerin başında şüphesiz fizyoterapi gelmektedir. Kolay ataması olması, ülkemizin dört bir yanında hastane olması, ihtiyaç gibi etkenler ile fizyoterapi, önemli bir bölüm ve meslek haline geldi. Peki fizyoterapi nedir biliyor muyuz?

Fizyoterapi Nedir?

Travma, felç, kaza, yaşlılık ve aklınıza gelebilecek birçok durumda yürüme, hareket etme gibi fonksiyonel hareketleriniz zarar görebilir. Bu gibi durumlarda fonksiyonları geri kazandırma amaçlı olarak yapılan tedaviye fizyoterapi adı verilir.

Fizyoterapi uygulaması farklı şekillerde karşımıza çıkabilir. Sıcak soğuk uygulaması, elektrik ile tedavi, egzersizler ve farklı uygulamalar ile birlikte hastalıkların tedavi edilmesinde kullanılır.

Fizyoterapi Uygulamaları Nasıl Yapılır?

Fizyoterapi Uygulamaları

Fizyoterapi uygulamaları, bu konuda özel eğitim almış kişiler tarafından yapılır. Uzman doktorlar tarafından teşhis edilmiş hastalık durumları sonrasında fizyoterapist, hastanın durumunu kontrol altına alır ve gerekli tedaviyi uygulamaya başlar.

Fizyoterapistler, doktorlar ile eş zamanlı çalışırlar. Tıpta “Optimum Nöromüsküloskeletal Fonksiyonu edinme veya geri kazanmayı amaçlayan tedavi” olarak belirtilen fizyoterapi uygulaması, bazen çok kısa sürede tamamlanabileceği gibi bazen de yıllar sürebilir.

Fizyoterapi sadece ana fonksiyonların kazanılmasına değil aynı zamanda da duygusal ve zihinsel anlamda iyileşme de sağlar. Bir daha yürüyemeyeceğini, kollarını kullanamayacağını düşünen kişiler, duygusal anlamda çöküntü yaşayabilir. Ancak fizyoterapi ile gelişim sürecinde bu tersine dönecektir.

Fizyoterapi Kelime – Uygulaması Nereden Gelir?

Fizyoterapi, içerik olarak yüzyıllar öncesine gidebilir. Elbette o dönemde bugünkü teknoloji ve tedavi yöntemlerinden farklı bir şekilde çalıştığını söyleyebiliriz. O dönemlerde masaj, terapi ve farklı şekillerde işleyen tedavi günümüzde çok daha farklıdır. Örneğin, şifalı sularda fizyoterapi gibi düşünebiliriz.

Diğer taraftan ise profesyonel olarak fizyoterapi tedavisinin il örneği 17. yüzyılda Avrupa’da görülmüştür. Royal Central Institute of Gymnastics (RCIG) isimli İsveç‘te yer alan kurum ilk fizik tedavinin yapıldığı kurum olarak bilinmektedir.

1894’de ise dört hemşire tarafından İngiltere’de Chartered Society of Physiotherapy isimli bir fizik merkezi kuruldu. Sonrasında Amerika ve dünyaya yayıldı.

Türkiye’de Fizyoterapi

1961 yılında Hacettepe Üniversitesi’nde profesör olan Prof. Dr. İhsan Doğramacı, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek Okulu‘nun açılmasında öncülük etmiş ve hem üniversitelere fizyoterapistlik bölümünün gelmesine hem de ülkemizde bu alanda çalışmalar yapılmasına yardımcı olmuştur.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir