Endüstriyel Madde Nedir? | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Endüstriyel Madde Nedir?

Endüstriyel Madde Nedir?

Endüstriyel Madde Nedir?

Çeşitli üretim kollarının birleşerek üretim yapması ve bu üretimi sürekli geliştirmesi sonucun da meydana gelen ürün birlikteliğine ve oluşum aşamalarının tümüne sanayi denir. Üreten toplumlarda, üretimi sağlayacak hammadde, makine parkurları gibi üretimin devamlılığı sağlayan bütün emtialar sanayiyi oluşturur. Ama hammadde olmadan üretim ve ürün elde edilmesi sağlanmaz ve üreten toplumdan hızla tüketen topluma geçilir.

Her maddenin işlenemediği gibi, endüstri de kullanılması için bu maddelerin kolay işlenebilmesi gerekmektedir. Endüstriyel madde, işlenme oranı yüksek olan metalik cevherler, mineraller ve süs taşları da dahil olmak üzere herhangi bir kayaç, bir mineral veya doğal oluşumlu maddelerdir.

Günlük Hayatımızda Karşılaştığımız Maddeler

Klavye

Evimizde otururken duvarımız da gördüğümüz kireç, bilgisayar da yazı yazarken bastığımız klavyenin plastiği, sahil de otururken ayağımızı bastığımız kum, çay içtiğimiz fincan takımı ve asfalt atılmadan önce yola dökülen çakıl en önemli endüstriyel madde örnekleridir. Bunlar gözle görülebilirken, içerik olarak kullanılan yani yarı mamul olarak küpe ve tespih yapımının ilk aşamasında kullanılan kuvars taşı ve lüle taşı bunlara örnektir.

Aslında yaşamımızın her alanında var olup, arabamızın çalışmasını sağlamada, jet ve uçaklarımızın uçmasını, evimizin çatısının yapılmasında, yazı yazdığımız kâğıt ve kalem ikilisinin bile var oluşuna sebep olmaktadırlar.

Endüstriyel Madde Nasıl Kullanılmalı?

Endüstriyel madde ülke ekonomisine faydası görülüp, gereksiz kullanımlarla ve kontrolsüz çıkarımlarla sadece ticari bir meta olarak görülmemelidir. Gelecek nesiller bu ürünleri dışa bağımlı olmadan kullanmalıdırlar.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir