Endüstri 4.0 Üretim Sürecini Nasıl Değiştiriyor? | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Endüstri 4.0 Üretim Sürecini Nasıl Değiştiriyor?

Endüstri 4.0 Üretim Sürecini Nasıl Değiştiriyor?

Endüstri 4.0 Üretim Sürecini Nasıl Değiştiriyor?

Geçtiğimiz birkaç yılda dünya dördüncü sanayi devrimi ile karşı karşıya. Çalışma ortamının, gelecekte önemli faydalar sağlayacağı umuduyla, hızla değiştirilmesi talep edilmektedir. Genel üretim süreçleri otomatikleştirilmekte ve şirket içindeki diğer faaliyetlere bağlanmaktadır. Endüstri 4.0 ortamında en önemli faktörlerden biri veri yönetimi, büyük veri yönetiminin doğru olması. Siber-fiziksel sistemler (CPS), nesnelerin interneti (IoT) ve bulut bilişim kullanımı ile yapılır.

İnsan mesleklerinin adapte edilmesi ve değiştirilmesi zorunludur, dolayısıyla bilinen rollerin gelecekte farklı bir yapıya kavuşması önerilmektedir. İşçiler yeni durumla başa çıkmayı ve yaşam-öğrenme sürecinin süresini kabul etmeyi, sürekli olarak performanslarını geliştirmeyi öğrenmelidirler. Sonunda, hem teknolojik hem de insani gelişmelerin kullanılmasıyla, Daha düşük üretkenlik, ürün kalitesi ve daha düşük ürün teslimiyle gelir (imalat), zaman ve ürün fiyatlarının artması beklenir. Bunun dışında, kitlesel kişiselleştirme terimi çok önemli hale geldi ve çok esnek bir imalat gerektiriyordu.

Endüstri 4.0’ın Sanayiye Etkileri?

Bağlantıdaki ilerlemeler, Endüstri 4.0’ın kalbinde yer almakta ve işletmelerin yönetilme biçimleri için geniş çaplı avantajlar sunmaktadır. Üretim için, en önemli alanlardan biri, özellikle üretimin nasıl üretileceği ve tüm üretim zincirine nasıl bir bakış sağlayacağı, varlık yönetimidir.

Varlık takibi, bir dizi olgun ürün için iyi bir şekilde kurulmuştur. Bireysel varlıkları bulabilmek için her zaman bir değer olmuştur, ancak RFID ve barkod kullanan eski, pasif sistemler sınırlama olmaksızın değildir. Ve daha yeni GPS eklenmesi sadece dış mekan için iyidir.

Daha yakın zamanlarda, Bluetooth gibi yeni teknolojilerden ve standartlardan yararlanan Pathfindr Find gibi Gerçek Zamanlı Konumlandırma Sistemlerinin (RTLS) ortaya çıktığını gördük. Bluetooth gibi aktif teknolojilerden aktif teknolojilere geçmek, varlık görünürlüğünü iyileştirir ve daha doğru ve güvenilir konum bilgisi sağlar.

Endüstriyel Alandaki Gelişimi

Endüstri 4.0 ortamında “ürün planlayıcısı” olarak sunulacak süreç planlayıcısının rolünü değiştirecektir. Ürün planlayıcısı sadece yeni bir meslek değil, aynı zamanda tedarik zincirinin diğer bölümlerine bağlanan yazılımın adıdır ve süreç planını, işlem sırasını ve otomatik olarak zamanlama oluşturmak için gelişmiş optimizasyon algoritmalarını kullanır. Ürün planlama yazılımının fikri ve yapısı, süreç planlaması, işlem sıralaması ve zaman planlaması için tamamen yeni bir yaklaşım olarak sunulacaktır.

Sanayi 4.0’a uygun olarak, karar verme süreci de dahil olmak üzere süreç ve / veya sistem entegrasyonu için veri kullanılmalıdır. Bu bağlamda, bu çalışma, veri madenciliği ile karar verme sürecini kavram haritalarıyla ilişkilendirmeyi, Veri Mühendisliği ve Analitik alanlarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bunu yapmak için, bilgi ve karar boyutları arasındaki ilişkiyi kavramsal olarak vurgulamak amacıyla bazı Kriterler Ölçütleme / Analiz (MCDM / A) yöntemleri ele alınacaktır. Sonuç olarak, bu çalışma alanlarındaki tanımlamalar, süreç madenciliğinin ve MCDM / A yöntemlerinin entegre bir bakış açısıyla desteklenen bir bilgi ve bilgi uzlaştırma yaklaşımının algılanmasına olanak tanımaktadır.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir