Endüstri 4.0 Nedir? Endüstri'nin Gelişimi | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Endüstri 4.0 Nedir? Endüstri’nin Gelişimi

Endüstri 4.0 Nedir? Endüstri’nin Gelişimi

Endüstri 4.0 Nedir? Endüstri’nin Gelişimi

Son dönemde internette, özellikle internet, yapay zeka gibi konular ile ilgilenen ya da makineleşmiş üretim konusunda önemli olan firmaların sosyal medyalarında, şirket politikalarında ve bilboard reklamlarında karşımıza sık sık çıkan Endüstri 4.0 terimi hakkında sizleri detaylı bir şekilde bilgilendirmeye çalışacağız.

Endüstri 4.0 veya “Dördüncü Endüstriyel Devrim” konusuna girmeden önce konuyu daha iyi kavrayabilmek için Endüstri 2.0 ve Endüstri 3.0’a bakmak gerekiyor.

Kaç Sanayi Devrimi Yaşandı?

Endüstri Devrimi Değişimleri
Sanayi DevrimiZaman dilimiAna Konusu
1.01760 – 1840Makineleşma
2.01870 – 1914Seri üretim
3.01960 – 20??Bilgisayarlaşma
4.0Şimdi?Yapay Zeka

Bugüne gelene kadar 3 farklı sanayi devrimi yaşanmıştır. Bunların her biri üretim alanında yenilikler getirmiş ve teknoloji seviyesine göre farklı konulara odaklanmıştır.

Endüstri 1.0 veya ilk sanayi devrimi ile su ve buhar gücü ile mekanizasyon, ortaya çıkarken Endüstri 2.0 ile elektrikle çalışan seri üretim ve montaj hatları, Endüstri 3.0 ile de bilgisayarlaşma ve otomasyon. Şimdilerde gündemi sıkça meşgul eden Endüstri 4.0 ile de akıllı fabrikalar ve siber-fiziksel sistemler, yapay zekalar ortaya çıkmaktadır.

Endüstri 1.0

Endüstri 1.0 - Makineleşme

1712’de Buhar Makinesinin İcadı ile üretimde ve sanayi de makineleşme için ilk adım atılmıştır.

Endüstri 2.0

Endüstri 2.0 - Seri Üretim

1840 Telgraf, 1880 Telefon İcadı ve 1920 Taylorizm (Bilimsel yönetim – Endüstriyel iş bölümü ve uzmanlaşma üzerine kurulan bir iş yönetim modelidir.) ile birlikte seri üretim konusunda önemli gelişmeler olmuştur.

Endüstri 3.0

Endüstri 3.0 - Bilgisayarlaşma

1971 ilk mikro bilgisayar Altair 8800 icadı ile bilgisayarlaşma, sanayi, üretim ve diğer birçok alanda hızı ve kaydileşmeyi önemli boyutlara taşımıştır.

Endüstri 4.0 – Dördüncü Sanayi Devrimi Nedir?

Makineleşme, seri üretim ve bilgisayarlaşma gibi devrimsel değişimleri yapay zeka, üretimde tamamen makineleşme gibi özelliklerin takip ettiği devrim Endüstri 4.0’dır.

Bir yandan üretimde makineleşme, diğer taraftan da makinelerin kontrolünde de makinelerin olduğunu düşünün. İşte Endüstri 4.0 bunu sunuyor.

Endüstri 4.0 Nasıl Ortaya Çıktı?

2013 yılında Alman hükümeti önderliğinde imalat sektöründe yüksek teknoloji stratejilerini paylaşmıştı. Sonrasında Ocak 2015’de yapılan Davos zirvesinde Almanya Başbakanı Angela Merkel, Dünya Ekonomik Forumu‘nda Endüstri 4.0 ile ilgili bilgileri ve “Sanal ortam ve üretimde teknoloji kullanımı” konusunda önemli bilgileri paylaşmıştı.

Bu açıklamaların üzerine Alman hükümeti aynı yıl, akademi, işletme ve devlet araştırmalarında yeni sanayi devrimini teşvik etmek amaçlı 200 milyon euro yatırım yapmıştır.

Devam eden süreçte Amerika Birleşik Devletleri tarafından, Endüstri 4.0 ile ilgili olarak üreticiler, tedarikçiler, teknoloji firmaları gibi alanların entegresi için Akıllı Üretim Liderlik Koalisyonu (SMLC) kuruldu.

Endüstri 4.0 ile Bizleri Neler Bekliyor!

Endüstri 4.0 ile bizleri üretim ve fabrikasyon aşamasında teknolojik entegrasyon ve yapay zeka bekliyor. Peki bu neyi ifade ediyor?

Siber-fiziksel sistemler, dijital fiziksel varlıklar, Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT), veri analizi, makine üretimi ve yapay zeka bizleri bekleyen gerçekler. Yani kısaca üretim aşamasında bizleri tamamen makineleşme ve teknoloji bekliyor.

Konuyu kavrayabilmek açısından çok basit bir örnek verelim. Tıp sektöründe, bir hastayı tedavi etmek için doktora gidildiğinde sizi doktorun değil, bir yapay zekanın tedavi ettiğini düşünün. Tıpkı bilim kurgu filmlerinde olduğu gibi bir küveze giriyorsunuz, yapay zeka teşhisinizi koyuyor ve tedavinizi uyguluyor. Kanserli hücrenin çok kısa bir sürede yara olmadan ortadan kaldırıldığını düşünün. İşte tam olarak bu durum her şeyi ifade ediyor.

İmalatta Yeni Gelişmeler

Üretim aşamasında karşımıza 2 farklı yenilik çıkıyor. IIoT ve Katmanlı Üretim Teknolojileri yani Additive Manufacturing.

Katmanlı Üretim Teknolojisi

Katmanlı Üretim Teknolojisi

Üretim teknolojilerinin son yıllarda çok önemli gelişmeler kaydettiğini söyleyebiliriz. Bunların başında da 3D üretim teknolojisi geliyor. Gerekli bileşenleri yazıcıya yerleştiriyorsunuz, bilgisayar üzerinde gerekli bilgileri giriyorsunuz ve bir süre sonra istediğiniz her şeyi üretebiliyorsunuz. Silah, kalem, telefon. Yani aklınıza gelebilecek her şey.

Endüstri 4.0 ile ise hayatımıza bambaşka bir üretim teknolojisi giriyor, Katmanlı Üretim Teknolojisi. Kısaca herhangi bir ürünü sıfırdan elde var olan toz şeklindeki hammaddenin lazer sinterleme (yüksek sıcaklık ile parçaları birleştirme) ile bir araya getirilerek üretilmesidir.

Nesnelerin İnterneti – IIoT – Artırılmış Otomasyon

Nesnelerin İnterneti - IIoT - Artırılmış Otomasyon

Oldukça karmaşık olan ve kendine özgü özelliği ile Endüstri 4.0’ın en önemli özelliği olan IIoT, akıllı fabrikalarında temelinde yer alan özelliktir. Yani üretim aşamasına bulut teknolojisinin entegre edildiğini düşünebilirsiniz.

Uzmanların öngörülerine göre sadece Amerika’da IIoT ile gerçekleşecek olan yatırımların, 2020 yılına kadar yaklaşık 3,7 trilyon dolar üzerinde olacağı tahmin ediliyor. Bunun birlikte dünya genelinde de imalat sektöründe artırılmış otomasyon ile yaklaşık
IIoT fayda sağlayacağı ve 175 bin kişilik bir istihdam sağlayacağı öngörülüyor.

Endüstri 4.0 Ne Zaman Faaliyete Geçecek?

Yeni sanayi devrimi ile birlikte akıllara gelen en büyük soru ne zaman karşımıza çıkacak oluyor. Yani Endüstri 4.0 ne zaman karşımıza çıkacak ve tam olarak faaliyete geçecek?

Bu konuda uzmanların net bir fikri bulunmuyor. Özellikle entegre aşamasının çok uzun bir süreç alacağı düşünülüyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir