Dünyanın En Büyük Uçağı: "Stratolaunch" | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Dünyanın En Büyük Uçağı: “Stratolaunch”

Dünyanın En Büyük Uçağı: “Stratolaunch”

Dünyanın En Büyük Uçağı: “Stratolaunch”

Kaliforniya’da yer alan Mojave Hava ve Uzay Limanı, 13 Nisan tarihinde bir futbol sahası büyüklüğünde dünyanın en büyük uçağı olarak nitelendirilen Stratolaunch isimli uçağı uçurmayı başardı. Bu uçak, uyduları dünya yörüngesine taşımak için tasarlanmış ve ilk denemesinde 2.5 saatlik uçuş deneyimini 17 bin fitte tamamlamıştır.

Stratolaunch uçağı ilk uçuş deneyiminde saatte 304 km hıza ulaşmış ve “rulo ikilileri, yalpalama manevraları, iticiler ve çekişler ve sabit başlık yan kaymaları” gibi hareketleri de başarıyla yapmıştır.

Stratolaunch Uçağı Hedefi Nedir?

Şirket tarafından yapılan açıklamalarda ilk uçuş deneyiminin başarılı olduğunu ancak hedeflerinin 36 bin fit ve daha fazla uydu taşımak olduğunu belirtiyor.

Bu uçağın günümüzde kullanıma alınması ve kamuoyuna sunulması oldukça etkileyicidir. Çünkü dünyanın en büyük uçağı olmasının yanı sıra, normal uçaklardan daha fazla yüksekliğe çıkması, uyduları taşıyarak dünyaya getirebilir.

Stratolaunch uçağı, önümüzdeki dönemde uydu ve fırlatıcıları yörüngeye sokarak mobil fırlatma rampası haline gelecektir. Bu sayede uydular daha hızlı ve kolay bir şekilde dünyaya veya yörüngeye girebilecektir. Aynı zamanda da roket fırlatma rampalarına gerek kalmadan büyük bir maliyet kalemini de ortadan kaldıracaktır.

Stratolaunch Uçağı Özellikleri

Stratolaunch Uçağı Hedefi Nedir?
Stratolaunch Uçağı Hedefi Nedir?

Uçağın yapısında sağ gövdede uçuş ekibi oturacakken, sol gövde ise uçuş veri sistemlerini kaydediyor. Yük ise birleştirilmiş orta kanadın altında yer alıyor.

Stratolaunch uçağı, büyük ve ağır bir teneke olmasıyla beraber tam 747 motor ve 28 tekerleğe sahiptir. 118 metre kanat uzunluğu bulunur. (Buraya dikkat: “Stratolaunch uçağı 118 metrelik kanat açıklığına rağmen, Airlander 10 uçağı 92 metre kanat uzunluğuyla uçan en büyük uçak olarak nitelendiriliyor.)

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir