Dünyanın Bitki Örtüsü 500 Kat Daha Hızlı Tükeniyor! | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Dünyanın Bitki Örtüsü 500 Kat Daha Hızlı Tükeniyor!

Dünyanın Bitki Örtüsü 500 Kat Daha Hızlı Tükeniyor!

Dünyanın Bitki Örtüsü 500 Kat Daha Hızlı Tükeniyor!

Dünyanın varoluşundan itibaren insanların yanı sıra bitkiler, hayvanlar ve diğer canlılar hep bir arada yaşamışlar. Ancak dünyanın en tehlikeli canlı varlığı olan insan, diğer canlı türlerini yok olmasına sebep oluyor. Örneğin insanoğlunun en büyük zararlarından biri olan küresel ısınma, dolaylı olarak çeşitli etkilere sahip. Nature Ecology & Evolution dergisinde yayınlanan bir araştırmada çeşitli sebeplerden ötürü dünyanın bitki örtüsünün 500 kat daha hızlı yok olduğu tespit edilmiş.

Dergide yayınlanan araştırmaya göre 330 binden fazla tohumlu bitki üzerinde yapılan popülasyon analizinde, araştırmacılar 1900 yılından bugüne kadar yılda ortalama üç bitki türünün neslinin tükendiğini ortaya koydu. Bu rakam türler için doğal tükenme oranından 500 kat daha fazla olarak yansıtılıyor. En çok nesli tükenen bitkilerde ağaçlar, çiçekler ve meyveler olarak nitelendiriliyor. Araştırmacılara bu yokoluşun ana sorumlusu olarak insanları gösteriyor.

Araştırmada Yer Alan Bilgiler Korkutucu

Bitkiler, Hayvanlar ve Diğer Canlılar İçin Büyük Tehlike İnsanlar

Araştırmacılar bitkilerin neslinin tükenmesini, hayvanların neslinin tükenmesine benzetiyor. Yani bu nesillerin ortadan kalkmalarının insan faaliyetlerinin yarattığı çevresel etmenlerin daha çok olduğu bölgelerde meydana geldiği görülüyor.

Araştırmalarda, Hawaii adaları, Güney Afrika, Mauritius, Avustralya, Brezilya ve Hindistan adasının Cape bölgesi dahil 1900 yılından itibaren bitki türleri için en tehlikeli yer olduğunu kanıtlandı.

Nesli Tükenen ve Tükenmekte Olan Bitkilerin Online Listesi Tutuluyor

Bitki Örtüsü Yok Oluyor
Bitki Örtüsü Yok Oluyor

Araştırma kapsamında yer alan bilim adamları, botanikçi Carl Linnaeus öncülüğünde çeşitli tesisler ve veritabanlarına erişebiliyor ve bunun bir listesini IUCN adlı internet sitesinde paylaşıyorlar. Bu web sitesinde bitkilerin tükenme raporlarını çapraz bir şekilde eşleştirip, çeşitli hesaplamaları site üzerinden yayınlıyor. (Tükenme raporu ile ilgili bir başka veri 2014 yılında linkteki adreste yayınlanmıştı.)

Yapılan araştırmalarda 1753 yılından bu yana yaklaşık 1300 tohum bitkisi türünün tükenmiş olduğunu saptamıştır. Ayrıca son 250 yılda ise nesli tükenmiş olduğu düşünülen 400 üzerinde bitki yeniden keşfedilerek yeniden canlı türü olarak sınıflandırıldı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir