Dünya Hakkında 50 İlginç Gerçek | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Dünya Hakkında 50 İlginç Gerçek

Dünya Hakkında 50 İlginç Gerçek

Dünya Hakkında 50 İlginç Gerçek

Yaşadığımız yer dünyamız hakkında çok şaşırtıcı bilgiler bulunmaktadır. Dünya hakkında gerçekler hakkında bilgi vermeden önce birkaç noktaya değinmek gerekir.

Dünyanın küre olmadığını biliyor musunuz? Ya da Dünya’nın Güneş’in etrafında 107,826.048 kilometre hızla döndüğünü biliyor musunuz? Dünya tatlı su rezervinin büyük çoğunluğunun Antartika’da olduğunu biliyor muydunuz?

İşte Dünya Bilmeniz Gereken Gerçekler

Şimdi sizlere Dünya hakkında bildiğiniz veya bilmeniz gereken 50 gerçeği açıklıyoruz.

1. En Büyük Üçüncü Gezegen

En Büyük Üçüncü Gezegen

Yaşadığımız yer Dünya, Güneşten sonra gelen en büyük üçüncü gezegendir. Ayrıca atmosferinde oksijen bulunduran ve canlı yaşamına olanak sağlayan tek gezegendir. Dünya Merkür, Venüs ve Mars ile birlikte yüzeyinde kayalık bulunduran kara gezegeninden biridir.

2. Dünya Küre Değildir.

Dünya Küre Değildir.

Dünya bilindiğinin ve söylenenin aksine küre değildir. Dünya’nın dönüşü sırasında yer çekimi gezegenimizin merkezine yönelir ve merkezkaç kuvveti ile dışarıya doğru itilir. Fakat bu yer çekimi kuvveti, Dünya eksenine dik olarak hareket ettiğinden ve Dünya’nın ekseni eğildiğinde, Ekvator’da yer alan merkezkaç kuvveti tam olarak yer çekimin desteklemez.

İşte ortaya çıkan bu durumda yer çekiminin bu bölgede fazladan su ve toprak kitleleri oluşturmasını, bu da küre bir yapıdan eliptik bir yapıya dönmesini sağlar. Yani tam orta nokta olan Ekvator’da Dünya’nın çevre uzunluğu 40,075 kilometreye denk gelmektedir. Kutuplara doğru gittiğinizde bu rakam değişir.

3. Dünya Hareket Ediyor.

Dünya Hareket Ediyor.
Burada gösterilen fotoğraf, 5 Mayıs 2000’de, NASA’nın Terra uzay aracında, Kuzey Kutbu üzerinde, deniz suyunda beyaz ve açık suda siyah olarak gösterilen bir aletle alınan gerçek renkli bir görüntüdür.

Dünya’nın hangi noktasında olursanız olun Dünya saatte 1,609.344 km hızla dönmektedir. Bunun yanı sıra ise en hızlı hareket Ekvator’da yaşanmaktadır. Yani Ekvator’daki insanlar en hızlı bir şekilde hareket eder.

4. Dünya, Güneş’in Etrafında Dönüyor.

Dünya, Güneş'in Etrafında Dönüyor.

Dünya dönerken, aynı zamanda Güneş’in etrafında saatte 107.826,048 kilometre hızla hareket etmektedir.

5. Dünya Yaklaşık 4.54 Milyar Yaşındadır.

Dünya 4.54 Milyar Yaşındadır.
Burada gösterilen fotoğraf, Dünya üzerindeki bilinen en eski kayaçlar olarak bilinir. Kuzey Quebec’teki Hudson Körfezi kıyısındaki Nuvvuagittuq Kuşağı olarak adlandırılır ve geçmişi 4.28 milyar yıl öncesine dayanır.

Dünya’nın yaşı  yapılan araştırmalarda en eski kayaçlar ve meteorlar üzerinden hesaplanır. Bu bulgulara göre ise Dünya’nın yaşı 4.54 milyardır.

6. Her Şey Sistemseldir.

Dünya'daki her şey bir sisteme göre ilerler.

Yerküre muhteşem bir sistem üzerine kuruludur. Yeryüzünde yer alan kayalar önce tortul kayaçlara sonra da metamorfik kayalara dönüşür ve bu sistem sürekli döngüye devam eder.

Bu döngü temelde şöyle çalışır: “Dünya’nın temelinde Magma ortaya çıkar ve kayaya dönüşür. Bu noktadaki tektonik süreç, erozyonun uçlarının kesildiği yüzeye doğru kayarak ilerler. Ortaya çıkan küçük parçalar çöker ve gömülür. Yukarıdan gelen basınç onları kum taşı gibi tortul kayalara sıkıştırır. Eğer tortul kayaçlar daha da derinlere gömülürlerse, çok fazla basınç ve ısı altında metamorfik kayalara dönüşür. Burada ortaya çıkan döngü tam tersi bir şekilde de çalışır.”

7. Dünya’nın Uydusu Ay Sürekli Deprem Yaşıyor.

Ay'ın Yüzeyi

Dünya’nın uydusu Ay‘ın yüzeyi her ne kadar durağan görünse de hiçbir şey göründüğü gibi değil. Ancak Ay’da çoğu zaman depremler meydana gelmekte ve sarsıntılar Dünya’ya nazaran daha düşük değerlerde.

USGS (Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları Kurumu) bilim adamlarına göre ay yüzeyleri ve merkezi arasındaki orta derinliklerde ve büyük derinliklerde meydana gelme eğilimi de vardır.

8. Alaska’yı Vuran En Büyük Deprem

İlk Büyük Deprem Alaska'da.
Alaska’da çöken 6 katlı bina.

Tarihte bilinen en büyük depremlerden biri 28 Mart 1964 tarihinde, Alaska’da yaşanmış ve 9.2 büyüklüğünde olmuştur.

ABD’nin Jeolojik Araştırmalar Kurumu’na (USGS) göre, dünyanın en büyük depremi 22 Mayıs 1960’ta Şili’de gerçekleşen ve 9.5 büyüklüğünde olan depremdir.

9. Dünya’da En Sıcak Nokta Libya’da Yer Almaktadır.

Dünya'da En Sıcak Nokta Libya'da Yer Almaktadır.
Görüntü NASA’nın Aqua uydusunda Orta Çözünürlüklü Görüntüleme Spektroradiometresi (MODIS) tarafından toplanan verilerden oluşturulmuştur.

NASA Dünya Gözlemevi verilerine göre en sıcak nokta 13 Eylül 1922’de 136 derece Fahrenhayt (57.8 santigrat derece)  El Azizia, Libya’da görülmüştür.

10. En Soğuk Yer Antartika’da

Dünya'da En Soğuk Yer Antartika'da

Dünyadaki en soğuk yerin Antarktika’da bulunduğu bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır. Bu bölgede kış sıcaklıkları eksi 100 Fahrenhayt’ın (eksi 73 derece) altına düşebilir.

Antartika dışında Dünya’daki en düşük sıcaklık ise Rusya’nın Vostok İstasyonu’ndan geldi ve USGS verilerine göre, hava sıcaklığı 21 Temmuz 1983’te eksi 128,6 F (eksi 89.2 derece C) seviyesine düştü.

11. Antartika Bilinenden Daha Büyük Bir Kıtadır.

Antartika Bilinenden Daha Büyük Bir Kıtadır.

Antartika Kıtası uçsuz bucaksız bir alandır. Antartika’daki buzullar diğer beş kıtayı içine alabilecek bir büyüklükteyken aynı zamanda bu bölge Dünya’daki tatlı suyun yüzde 70’ini ve buzullarında yüzde 90’nını barındırır. Ve bu bölge bir çöl olarak kabul edilir.

12. En Büyük Dikit

Dünya'daki En Büyük Dikit

Dünya’da tespit edilmiş en büyük dikitler Cuevo San Martin İnfierno‘da yani Küba‘dadır. Bu dikitler 67.2 metre uzunluğudadır.

13. Düzgün Olmayan Yer Çekimi

Kanada Hudson Körfezi Düzgün Olmayan Yer Çekimi
Kanada Hudson Körfezi Düzgün Olmayan Yer Çekimi

Dünya her ne kadar kusursuz bir yer olsa da bazı noktalarda eşitsizlikler olabilmektedir. Kütle dağılımı konusunda ortaya çıkan eşitsizlikler yer çekimini etkilemektedir.

İşte yer çekimi üzerindeki bu etki Kanada Hudson Körfezi‘nde (üstteki resim) görülmektedir. Bu alanda Dünya’daki herhangi bir yere göre daha az yer çekimi vardır ve bu durumdan 2007’de yapılan bir çalışmada erimiş buzullar suçlanmıştır.

14. Manyetik Etki ile Dünyanın Merkezi Değişiyor.

Kutuplar Hareket Ediyor.

Yeryüzünde önemli bir manyetik alan vardır. Özellikle okyanus ve çevresinde ortaya çıkan manyetik akı farklılıklar ortaya çıkarır. Ve bu noktada bir geçiş meydana gelir. Bu geçiş NASA bilim adamlarına göre, 19. yüzyılın başlarından bu yana, Dünya’nın manyetik kutbu, Kuzey Kutbu’na yaklaşık 600 mil (1,100 kilometre) kadar yaklaşmıştır.

Buradaki hareketlilik 20’nci yüzyılda tahminen yılda 16 kilometre iken, günümüzde yaklaşık 64 kilometre ile ilerler.

15. Kutuplar Kayıyor.

Kutup Dönüşümü Gerçekleşiyor.

Yaklaşık 20 milyon yıl öncesine kadar gezegenimiz her 200 – 300 bin yılda bir manyetik etki ile değişiyor. 2012 yılında bu noktada yaşanan etki bir öncekine göre iki kat daha fazla gerçekleşmiştir. Bu bir döngüdür ve sürekli tekrar eder. Ve en sonunda yine eski noktasına geri döner.

16. Dünya’nın En Yüksek Dağı: “Mauna Kea”

Dünyanın En Yüksek Dağı: "Mauna Kea"

Genel kanı Dünya’nın en yüksek dağının Everest olduğu yönündedir. Nitekim deniz seviyesinden 8848 metre yüksekliktedir. Ancak Mauna Kea Dağı, denizin altındaki parçasıyla birlikte 17170 metre uzunluktadır.

En yüksek noktası deniz seviyesinden 4.170 metre yüksekliktedir. Ayrıca Mauna Kea’nın bazı noktaları deniz seviyesinden 5.000 metre dağa aşağıdadır. Son olarak ise yanardağ bölümünün bir kısmı da ters çevrilmiş bir koni şeklinde deniz tabanına basar ve bu nokta 8.000 metre yüksekliktedir.

17. Dünya’nın İki Uydusu Vardı.

Dünya'nın İki Uydusu Vardı.

Biz Dünya’nın uydusunu Ay olarak bilsek de bilim adamlarına göre bir zamanlar iki uydusu vardı. Diğer uydunun genişliği yaklaşık 1200 kilometre iken günümüzde uydumuz Ay ile çarpışarak yok olmuş veya yörüngeden çıkmıştır. Bilim adamları bu konuda 4 Ağustos 2011‘de Nature dergisinde bir çalışma yayınladılar. (Çalışmayı okumak için tıklayın.)

18. Peki Hala İkinci Bir Uydumuz Olabilir mi?

Dünya'nın İki Uydusu mu Var?

Günümüzde bazı bilim adamlarına göre Dünya’nın iki adet uydusu var. 20 Aralık 2011 tarihinde yayınlanan bir çalışmada başka bir uydu her yıl en az 3.3 metrelik bir yörünge değişikliği ile yüzünün Dünya’ya dönüyor.

Yine aynı bilim adamlarına göre yörüngeye giren bu gizemli şeyin Güneş’in etrafından dolaşırken Dünya’ya yaklaşan asteroitleri yakaladığı yönünde. (Çalışmayı görmek için tıklayınız.)

19. Kayalar Hareket Ediyor.

Dünya'da Kayalar Hareket Ediyor.

NASA araştırmacılara göre kayalar yeryüzünde yürüyebilir. Yüzlerce belki de binlerce ton ağırlığındaki kayalar sert rüzgarlar ile birlikte hareket edebilir.

20. Everest Dağı’na Oksijensiz Tırmanan İlk Kişiler: “Reinhold Messner ve Peter Habeler”

Everest Dağı'na Oksijensiz Tırmanan İlk Kişiler

8 Mayıs 1978 tarihinde iki dağcı Reinhold Messner ve PeterHabeler, herhangi bir oksijen desteği olmadan Everest Dağı’na tırmanmayı başardılar. Messner bu konuda duygularını şöyle anlatıyor: “Ben, dar bir soluk akciğerinden, sislerin ve zirvelerin üzerinde yüzen bir şeyden başka bir şey değilim.

21. En Uzun Dağ Zinciri Okyanusun Ortasında

En Uzun Dağ Zinciri Okyanus Ortası Sırtı

Dünya’nın en uzun dağ sırasını bulmak için bilgi aramanıza gerek kalmadı. Ancak şunu da söylemeliyiz ki çok şaşıracaksınız. Okyanus Sırtı denilen volkanların su altı zinciri 65.000 km genişliktedir. Denizin dibinde ortalama 5.5 km yüksekliktedir. Lav, deniz tabanından patladığında, Dünya’nın etrafında uzanan dağ zincirine ekleyerek daha fazla kabuk oluşturur.

22. Mercan Resifleri Yaşayan En Büyük Yapılardır.

Mercan Resifleri Yaşayan En Büyük Yapılardır.

Mercan kayalıkları, gezegendeki ekosistemin bir birimlik alanda yer alan en büyük yapılardır. Oluşturdukları sistem ile yağmur ormanlarının en büyük rakipleridir.

Ve minik mercan poliplerinden oluşurken, Mercan Resifleri, yeryüzündeki en büyük canlı yapılardır ve oluşturdukları bağlanmış organizma topluluğu uzaydan bile görülebilir.

23. Dünya’nın En Derin Noktası: “Mariana Çukuru”

Dünyanın En Derin Noktası: Mariana Çukuru

Okyanus tabanında yer alan en derin nokta Mariana Çukuru’dur. Deniz seviyesinden tam 10.916 metre aşağıdadır. Dünya’da okyanusun altında olmayan en düşük nokta deniz seviyesinden 2.555 metredir. Çukurun uzunluğunun 2542 kilometre iken genişliği ise 69 kilometredir. Bu nokta, Antarktika‘daki Bentley Subglacial Siper‘de, çok sayıda buzun altında gömülüdür.

24. Dead Sea Karada Yer Alan En Alçak Noktadır.

Dead Sea Karadaki En Alçak Nokta

Ürdün, İsrail ve Batı Şeria arasında yer alan Dead Sea yani Ölü Deniz, karadaki en alçak noktadır. Bu tuzlu gölün yüzeyi deniz seviyesinden 423 m aşağıdadır.

25. Dünya’da Bazı Göller Patlayabilir.

Bazı Göller Patlayabilir.

Kamerun ve Ruanda ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti sınırında üç ölümcül göl vardır: Nyos, Monoun ve Kivu. Bu üç göl volkanik alanların üzerinde duran Krater Göller‘dir. Burada yaşanan durum şu şekildedir; “Yüzeyin altındaki magma, göllere karbondioksit salar ve lakebedin üzerinde derin, karbondioksit açısından zengin bir tabaka oluşturur. Bu karbondioksit bir patlamada serbest bırakılabilir, herhangi bir yoldan geçenler boğucu olabilir.”

26. Dünya Tatlı Su Kaybediyor.

Dünya Tatlı Su Kaybediyor.

Evet doğru duydunuz. İklimler değiştikçe, küresel ısınmanın etkisiyle birlikte buzullar geri çekiliyor ve eriyor. Bu da deniz seviyesinin yükselmesine neden oluyor. Ve eriye buzullar gün geçtikçe tatlı suya karışarak tatlı su alanlarını daraltıyor.

27. Buzullar Hızla Eriyor.

Buzullar Hızlı Bir Şekilde Eriyor.

Küresel ısınmanın vermiş olduğu zarar ile birlikte buzullar hızlı bir şekilde eriyor ve Dünya’yı tehdit ediyor.

Diğer taraftan 1950’lerde nükleer testler atmosfere bir radyoaktivite tozunu bıraktı. Bu radyoaktif parçacıklar nihayetinde yağmur ve kar gibi düştü ve bu yağışlardan bazıları buzulların içinde sıkışıp kaldı. Bilim adamlarına göre buradaki tehlike giderek artıyor.

28. Dünya Eskiden Mordu!

Dünya Eskiden Mordu.

Evet, doğru duydunuz, Dünya eskiden mordu. Maryland Üniversitesi‘nde Mikrobiyal Genetikçi Şil Dasarma yapmış olduğu araştırmalarda bu kanıyı öne sürdü. Eski mikropların, güneş ışınlarını kullanması için klorofil dışında bir molekül kullanmış olabileceğini, bunun da organizmaları mor renk tonu verdiğini söyledi.

Klorofilin, Retinal adı verilen ışığa duyarlı bir molekülün, Dünya’nın ilk zamanlarında var olduğunun zaten bilindiğini söyleyen Dasarma, bugün Halobakteri denilen Fotosentetik mikrop yeşil renkli bir zar içinde bulundu.

29. Gezegen Elektrik Deposudur.

Gezegen Elektrik Deposudur.

Gök gürültüsü ve şimşek gezegenimiz etrafında sürekli görülür. Tek bir yıldırım çarpası havayı 54.000 derece Fahrenheit yani 30.000 Santigrat ısıtabiliyor.

Bilgi: Dünyada her an yaklaşık 6.000 yıldır yıldırım patlaması olduğunu biliyor muydunuz?

30. Dünya Birçok Değerli Maden Barındırır.

Dünya Birçok Değerli Maden Barındırır.

Dünyanın etrafı her ne kadar denizlerle kaplı olsa da bunun yanında sayısız değerli maden bulundurur. Dünya’da 20 milyon tondan fazla altın olduğunu biliyor muydunuz?

Deniz suyunun her bir litresi ortalama 13 milyar gram altın içerir. Ancak çözülmemiş altın deniz tabanında yer alan kayalarda bulunur. Tabi bunlara ulaşmak neredeyse imkansız denebilir. NOAA‘ya (Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi) göre, eğer hepsini çıkarabilseydik, Dünya’daki her insanın 9 kilo altını olabilirdi.

31. Dünya Sularla Kaplıdır.

Dünya Sularla Kaplıdır.

Okyanuslar Dünya’nın yaklaşık yüzde 70’ini kaplamaktadır. Fakat insanoğlu henüz sadece yüzde 5’lik bir kısmını keşfedebildi. Diğer taraftan, gezegenin uçsuz bucaksız denizlerinin yüzde 95’i hiç keşfedildi.

ÖNEMLİ BİLGİ: Yaklaşık 300 milyon yıl önce, sadece bir kıta vardı ve adı Pangea olarak biliniyordu. Ve Dünya’da sadece Panthalassa denilen dev bir deniz bulunuyordu.

32. Dünya Kozmik Toz ile Kaplıdır.

Dünya Kozmik Toz ile Kaplıdır.
NGC 7023’in bir kısmının Hubble Uzay Teleskopu yakın çekim görüntüsü veya alanın kozmik tozla tıkanmış olduğu İris Bulutsusu

Gezegenimize her gün toz bulutu ulaşır ve serpilir. Günlük, yaklaşık 100 ton gezegenler arası malzeme (çoğunlukla toz) Dünya yüzeyine ulaşmaktadır. En küçük ve en net parçacıklar buzullar tarafından açığa çıkarılır. Çünkü buzlar güneşin etrafında buharlaşır.

33. Güneş Işığı Dünyaya 8 Dakika’da Ulaşıyor.

Güneş Işığı Dünya'ya 8 Dakikada Ulaşıyor.

Dünya, Güneş’ten yaklaşık 150 milyon kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Ve bununla birlikte Güneş ışığının gezegenimize ulaşması yaklaşık 8 dakika ve 19 saniye sürer.

34. Bilim Adamlarına Göre Dünya, Ay ile Çarpıştı.

Dünya Ay ile Çarpıştı.

Birçok bilim adamına göre Dünya’ya çok önceden büyük bir nesne çarpmıştır. Ortaya çıkan enkaz ise Dünya’mızın uydusu Ay’ı oluşturdu. Dünya ile çarpışan nesnenin ise  bir gezegen, asteroit veya kuyruklu yıldız olması ihtimaller dahilinde.

35. Bir Zamanlar Birden Fazla Süper Kıta Vardı.

Bir Zamanlar Birden Fazla Süper Kıta Vardı.

Dünya’nın varoluşunun bu yana belirli aralıklarla süper kıtalar oluşmuştur. Yani tek bir kıta ve bütün halde. Bu kıtalar birkaç kez parçalanmıştır. Bilinen son süper kıta, yaklaşık 200 milyon yıl önce ayrılmaya başlayan Pangea olarak bilinmekteydi.

36. Tektonik Hareketler Dağlar Meydana Getirdi.

Tektonik Hareketler Dağlar Meydana Getirdi.

Tektonik plaklar olarak adlandırılan kayalar, zaman içerisinde dağları meydana getirdi. Bizler herhangi bir şekilde kayan tabakaları göremezken, bazen etkileri yüzyıllar sürebiliyor.

Örnek vermek gerekirse Hindistan ve Tibet arasındaki sınır boyunca 2.900 km uzanan Himalayalar’ı ele alırsak, bu muazzam dağlık alan, 40 – 50 milyon yıl önce, levha hareketi ile harekete geçen Hindistan ve Avrasya’nın çarpışmasıyla oluşmaya başladı. Tektonik çarpışmanın sonucunda da Himalaya zirveleri ortaya çıktı.

37. En Aktif Yanardağ Kilauea Yanardağı

En Aktif Yanardağ Kilauea Yanardağı

Hawaii‘de bulunan Kilauea Yanardağı, Dünya’nın en aktif yanardağıdır. Yaklaşık 40 yıl önce aktif hale gelen bu volkan son yıllarda sürekli aktif halde. Bu unvan, ABD Jeoloji Anketine göre, 2000 yılı aşkın süredir neredeyse sürekli olarak patla

38. En Büyük Yanardağ Patlaması: Tambora Dağı

En Büyük Yanardağ Patlaması

İnsanlar tarafından kaydedilen en büyük volkanik patlama, 1815 yılının Nisan ayında Tambora Dağı zirvesinde meydana geldi. Bu unvan Volkanik Patlama Endeksi‘nin 1’den 8’e olan sıralamasında 7 puan almasıyla verilmiştir.

Tambora Dağı’nda gerçekleşen bu patlamanın, 1,930 km uzaklıkta yer alan Sumatra Adası‘nda duyulduğu söyleniyor. Patlamada gerçekleşen ölümlerin sayısı 71.000 kişi olarak tahmin ediliyor.

39. Kıyılar Çok Kalabalık

Kıyı Bölgeler Çok Kalabalık

Kıyı bölgeleri, özellikle ABD’nin kara alanının yaklaşık yüzde 20’sini (Alaska’yı içermeyen) kapsamakta ve Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’ne (NOAA) göre ABD nüfusunun yüzde 50’sinden fazlasına ev sahipliği yapmaktadır.

40. Dünya’nın En Büyük Havzası Pasifik Okyanusu

Dünya'nın En Büyük Havzası Pasifik Okyanusu

NOAA‘ya (Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi) göre Pasifik Okyanusu, dünyanın en büyük okyanus havzası olmakla birlikte, yaklaşık 155 milyon km karelik bir alanı kaplamaktadır. Bu rakam Dünya’daki serbest suyun yarısından fazlasını içermektedir.

Dünya’daki tüm kıtalar bu havzaya sığabilir.

41. Dünya Üzerindeki En Büyük Canlı: “Ağaçlar”

Dünya'daki En Büyük Canlı: "Ağaçlar"

Dünya’da yaşayan en büyük canlı dediğimizde balinalar, filler veya köpek balıkları akla gelir. Ancak bu durum böyle değildir.

Yer yüzünde bilinen en büyük canlı bir ağaçtır. General Sherman Dev Sequoia, gezegendeki hacimle bilinen en büyük kök ağaçtır. Ağacın gövdesi ise 1,486,6 metreküp olarak ölçülmüştür.

42. En Büyük Organizma Bir Mantar

En Büyük Organizma Bir Mantar

Gezegende yaşayan en büyük organizma nedir desek ne cevap verirdiniz? Siz söylemeden biz söyleyelim; mantar.

1992’de, Nature‘da yayınlanan bir çalışmada Oregon’da 2.200 dönümlük bir alana yayılan Armillaria ya da diğer adıyla Bal Mantarı, mantar organizmasını ortaya çıkardılar.

43. Dünya’nın En Küçük Memelisi: “Yarasa”

En Küçük Memeli: "Domuz Burunlu Yarasa"

Dünya’da tek hücreli olarak yaşayan pek çok küçük organizma vardır. Ama biraz daha farklı bir şeye odaklanalım. Dünya’nın en küçük memelisi nedir desek ne derdiniz?

Dünya’nın en küçük memelisi bir yarasa. Güneydoğu Asya’da bulunan Domuz Burunlu Yarasa, yaklaşık 29-33 milimetre uzunluğundadır ve yalnızca 2 gram ağırlığındadır.

44. Metrekareye En Çok İnsan Düşen Şehir: “Manila”

Dünya'nın En Kalabalık Şehri Manila

Dünya’nın en kalabalık şehrinin bir Asya ülkesi olduğunu biliyor muydunuz? Elbette Tokyo. Ancak kalabalık olmakla birlikte küçük olması da önemli olan bir şehir var. Filipinler’in başkenti Manila.

Manila şehri nüfusu 1.78 milyon. Ancak şehrin yüz ölçümü sadece 38.55 kilometre kare. Bir örnek vermek gerekirse İstanbul’un resmi nüfusu 16 milyon civarında ve İstanbul’un yüz ölçümü 1.539 metrekare.

45. Metrekareye En Az Düşen Yer: “Grönland”

Metrekareye En Az İnsan Düşen Yer: "Grönland"

Dünya’da en çok yalnız kalabileceğiniz yeri biliyor musunuz? Elbette Grönland. Bir kutup ülkesi (Özerk bölge). Bu ülke en düşük nüfus yoğunluğuna sahip.

2018 yılı itibariyle 56.186 kişinin yaşadığı bu ülke tam 2.166.086 kilometre kare alana sahip.

46. Dünya’nın En Kurak Yeri: “Atacama Çölü”

Dünya'nın En Kurak Yeri: "Atacama Çölü"

Dünya’daki en kurak noktanın Şili ve Peru arasında kalan Atacama Çölü olduğunu biliyor musunuz? Bu çölde yağmurun hiç kaydedilmediği yerler var.

47. En Çok Canlıya Ev Sahipliği Yapan Yerler: “Yağmur Ormanları”

Yağmur Ormanları

Yağmur ormanları birçok bitki ve hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Doğa Koruma Bölgesi yetkililerinin yaptıkları araştırmalara göre 4 kilometrelik yağmur ormanı, 1.500 çiçekli bitki, 750 ağaç türü, 400 kuş türü ve 150 kelebek türü içerir. Yalnızca Amazon Yağmur Ormanları dünyaca bilinen türlerin yaklaşık yüzde 10’unu içeriyor .

48. Büyüleyici Jeolojik Tarih: “Galapagos Adaları”

 Büyüleyici Jeolojik Tarih: "Galapagos Adaları"

13 büyük ada, 7 küçük ada ve yaklaşık 125 adacık ve kayalardan oluşan Galapagos Adası,  Pasifik Okyanusu‘nda Ekvator sahilinden yaklaşık 1.000 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Bölgedeki adalar hem Kuzey hem de Güney Yarım Küreleri’nde yer alıyor.

Bölgedeki adalar her yıl iki mevsim yaşar. Kuru mevsimler ve yağışlı mevsimler.

Adalarda yaklaşık 600 bitki yaşar ve bunlar Galapagos’a özgüdür. Buradaki bitkilerin en az yüzde 30’u endemiktir. Yani başka bir yerde bulunmaz.

Bölgede dev kaplumbağalar, iguanalar, ispinozlar ve Galapagos penguenleri de dahil olmak üzere birçok benzersiz hayvan yaşar. Adalarda yaşayan kara kuşlarının yaklaşık yüzde 80’i, sürüngenlerin ve kara memelilerinin yüzde 97’si ve deniz türlerinin en az yüzde 20’si adalara özgüdür.

Galapagos Kaplumbağaları dünyanın en büyükleridir ve erkekler 1.8 m uzunluğunda ve 250 kilogramdan daha fazladır. 170 yaşına kadar yaşayan bu hayvanlardan adada yaklaşık 20 – 25 bin kadar yaşamaktadır.

49. Dünya’daki En Eski İnsan Yapımı Dini Yapıt

En Eski Dini Yapıt Göbeklitepe

Dünya’da bilinen en eski insan yapımı dini yapıt, milattan önce 10. milenyumda Mezopotamya’da yapılmıştır ve günümüzde Türkiye’de bulunmaktadır. Burası Göbeklitepe‘dir. İlk ve en büyük tapınak olarak bilinir.

Burada tarım alanları, duvarlara işlenen figürler, yapısı, inşası gibi özellikleri önemli ve eşsizdir.

50. Dünya’daki En Pahalı Yapıt: “Uluslararası Uzay İstasyonu”

Dünya'daki En Pahalı Yapıt: "Uluslararası Uzay İstasyonu"

Dünya’da üretilen en pahalı yapıt 150 milyar dolar harcanarak yapılan Uluslararası Uzay İstasyonu’dur.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir