Deniz Kestanesi Nedir? | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Deniz Kestanesi Nedir?

Deniz Kestanesi Nedir?

Deniz Kestanesi Nedir?

Okyanuslarda yaşayan küçük ve dikenli bir yapıya sahip olan canlılar deniz kestanesi olarak adlandırılır. Dikenlerle kaplı küre şeklinde canlılardır. Fiziksel temas halinde son derece acı verici olan bu canlılar genellikle gün batımına doğru ortaya çıkarlar.

Deniz Kestanesi Yapıları

Bu canlılar dünya üzerindeki okyanusların tamamında bulunur. Dikenle kaplı bu küre biçimindeki canlılar 3 ile 12 cm boyutlarına kadar ulaşabilir.

Deniz Kestanesi Türleri
Deniz Kestanesi Türleri

200 farklı deniz kestanesi türü olduğu düşünülmektedir. Kızıldeniz’de yaşayan deniz kestanesi türünün 200 yıldan daha eski bir geçmişe sahip en eski tür olduğu düşünülmektedir. Bu canlılar 15 ile 200 yıl kadar yaşayabilir.

Deniz Kestanesi Nasıl Beslenir?

Deniz kestanesi çoğunlukla mercan ve kayalardaki alglerle beslenir. Ayrıca ölü balık, midye, sünger gibi canlıları de tükettiği görülür.

Deniz Kestanesi Nerede Yaşar?

Genel yaşam alanları okyanus olan deniz kestanesi, denizlerde de görülebilir. Ülkemiz denizlerinde de sıklıkla görülebilen bu canlı yaz aylarında çok sayıda insanla temasa geçebilir.

Deniz Kestanesi Batması

Genel olarak kaya havuzları, mercan resifleri veya dalgaların maruz kaldığı kayaçlar gibi nispeten sığ olarak adlandırılan sularda yaşamalarının yanı sıra, hem ılık hem de soğuk suda bulunabilirler. Deniz kestanesi agresif bir canlı olmasa da, insanların olabileceği sığ sularda olma ihtimalleri karşılaşmalara neden olabilir. Deniz kestanesi insana batarsa acı verici bir durum ortaya çıkabilir.

Deniz Kestanesi Nedir?
Deniz Kestanesi Nedir?

Her ne kadar ölümcül sonuçlar ortaya çıkmasa da deniz kestanesi batması sonucu geç kalınması durumunda ölümcül durumlar ortaya çıkabilir. Özellikle deniz kestanesi iğnesi içerisinde bulunan toksik maddeler insana ciddi zarar verebilir.

Deniz Kestanesi İğnesi Battığı Nasıl Anlaşılır?

Olası batma durumunda;

  • Halsizlik
  • Kas ağrıları
  • Şok
  • Kısmi felç
  • Yoğun yorgunluk

görülebilir.

Deniz Kestanesi İğnesi Nasıl Çıkarılır?

Deniz kestanesi iğnesi batması durumunda uzmanlar kesinlikle metal bir araçla çıkarılmasını önermiyor. Yani cımbız gibi araçların kullanılmaması gerekiyor. Peki deniz kestanesi iğnesi nasıl çıkarılır?

  • Zeytinyağı Yöntemi: Deniz kestanesi iğnesi batan bölge zeytinyağı ile her gün ovulmalıdır. İğne bir süre sonra kendiliğinden dışarı çıkacaktır. Ardından bölgeyi temizleyebilirsiniz.
  • Alkollü Pamuk Yöntemi: Bu yöntem iğne çıktıktan sonra bölgeyi temizlemek için önerilir.
  • Sıcak Su Yöntemi: İğne batmasının ardından bölgeyi sıcak suda bekleterek acısını azaltabilirsiniz.

Elbette bunlar sadece acil müdahale için kullanılan yöntemlerdir. En doğru yöntem ise doktora başvurmak olacaktır.

Deniz kestanesi iğnesi çıkarılmazsa ne olur?

Deniz kestanesi iğnesi çıkarılmazsa ortaya çıkabilecek birkaç durum var. Bunlardan biri iğne enfeksiyona neden olabilir ve battığı bölgede sorun yaratabilir. Diğeri ise vücut yabancı madde olarak algılayabilir ve iğneyi bir süre sonra dışarı atabilir. Her iki ihtimalde de doktora başvurmak gerekir.

Deniz Kestanesi Tehlikeli midir?

Deniz kestanesi batması, acı vericidir. Deniz kestanesi zararları arasında elbette doğrudan ölüm bulunmaz. Tabi doğru ve zamanında müdahalelerde. Ancak iğnesinde toksik madde yer alır ve yanlış, zamansız müdahalelerde enfeksiyon ortaya çıkabilir, iğne tamamen derine batabilir.

NOT: Doktor müdahalesi en doğru yöntem olacaktır.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir