Dejavu Nedir? | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Dejavu Nedir?

Dejavu Nedir?

Dejavu Nedir?

Fransızca diline ait bir kelime olan dejavu,  kelime anlamı olarak zaten görülmüş olan manasındadır. Daha net bir tabirle, bir anın, duygunun tekrar yaşandığının hatırlanması, zannedilmesidir. Hepimizin başına zaman zaman gelmiştir. Ben bu anı yaşadım, hatırlıyorum demişizdir. İşte budur dejavu.

Peki Nasıl Bir Şeydir Bu Dejavu?

2 şekilde hayatımıza tezahür eder dejavu. Birincisi :

  • Daha önce yaşanmamış bir olayın yaşanılmış gibi algılanıp, hissedilmesi yani Deja Senti.
  • En çok görülen ve duyulan Deja Vizite ise, insanda gidilmemiş bir yere gidilmiş gibi bir hissin meydana gelmesidir.

Doğa üstü bir olaymış gibi görünen Dejavu aslında bir tür rahatsızlıktır. Beyindeki mekanizmaların zaman içinde farklılaşmasıyla ortaya çıkar.

Hakkında Yapılan Araştırmalar

İnsanlar tarafından oldukça ilgi çekici gözüken dejavu hakkında birçok bilimsel araştırma yapılmıştır. Bunlardan bazılarını sizinle paylaşalım:

Journal of Neurosciences dergisi bu konuyla ilgili yaptığı araştırmalarda nörologlarla çalışmış, beyin mr’ ları yoluyla bilgiler edinmeye çalışmışlardır.

Duke Üniversitesi nöroloğu Dr. Roberto Cabeza ise olaya biraz farklı yaklaşmıştır. İnsan beynini bilgisayarlı bir sistem gibi düşünüp,  yaşanmamış olayların yaşanılmış gibi algılanması şeklinde izah etmiştir. Ve alzhemier hastalığında erkan tanı edinme açısından yaralı olabileceğini söylemiştir.

Görülme Eğrisi

Yapılan araştırmalar ağırlıklı olarak genç insanlarda görüldüğünü doğrulmaktadır. 6-10 yaş aralığında görülmeye başlansa da, bu yaşlarda hayalle gerçeğin net ayırımı zor olduğu için bu bireylerden sağlıklı sonuçlar elde edilmesi pek mümkün olmamaktadır. O yüzden 15 yaş ile 25 yaş aralığında en çok tecrübe edilmektedir dejavu. Daha sonraki yıllarda hızlı bir artışla azalma gözlemlenmiştir.

Peki Neden Görürüz?

Birçok uzmanın yaptığı incelemeler, testler, bildirilen görüşlere rağmen  hala tam olarak açıklanamamıştır dejavu. Direk zihinde gerçekleşen bir olay olduğu için deneysel ortamlarda araştırılması oldukça zor olsa da, daha çok epilepsi hastalarında gözlenmektedir.

Ekranda Dejavu

Bu kadar ilgi çeken, insanların merakla gözlemlediği dejavunun ekranlara yansımaması tabi ki mümkün olacak bir şey değildi.

En bilindik örnek Larry ve Andy Wachowski kardeşlerin hünerli ellerinden çıkan Matrix üçlemesi dejavuyu yoğun bir şekilde işlemiştir. Filmde bilinç ve gerçeklik algısı arasında sürekli gelgitler gözlenmektedir. Dejavuyu da bu geliş gidişlerde oluşan bir hata olarak resmetmek kulağa gayet mantıklı gelmektedir.

Bir diğer ekrandan örnek ise 2006 yılında Denzel Washington’ın başrolünü üstlendiği Dejavu filmidir. Film isminden de anlaşılabileceği gibi tamamıyla baştan sona bu konuyu işlemiştir.

Dejavu Siyah Kedi
Dejavu Siyah Kedi

Geliştirilen Hipotezler

Geçmişten bu yana bu konuyla ilgili birçok hipotez ileri sürülmüştür. Bunlar:

  • Şifreli Bilinç Kaybı
  • Benzerliğe Dayalı Tanımlama
  • Beyindeki Loplar Arası Gecikme
  • Kısmi Dönemli Kısmi Bilinç Kaybı’dır.

Rüyalar Ve Dejavu

Rüyalar ve dejavu arasında sıkı bir ilişki gözlemlenmiştir. Rüyalarda gördüğümüz , yarım yamalak hatırladığımız olaylar zihnimizde bir iz bırakmış olabileceğinden, gerçek dünyada karşılaştığımız bazı şeyleri daha önce yaşamışız gibi algılamamız bu  ilişkiyi net bir şekilde doğrulamaktadır.

Hastalıklar Ve Dejavu

Dejavu en çok şizofreni ve anksiyete rahatsızlıkları ile ilişkilendirilmektedir. Ama daha önce de söylediğimiz gibi dejavu ile hastalık ilişki tam olarak açıklanamamaktadır. Ve beyinde gerçekleşen bir tür bozulma, kırılma olarak algılandığı için ortada mutlak bir ilişki olduğu da yadsınamaz bir gerçektir.  

Dejavu Ve İslam

İslamiyet dininde ruhların bir arada yaşadıkları , belirli cemaatler olarak toplandığı ve önceden birbirlerini tanıdıkları hadislerde belirtilmiş olması dejavu-islam ilişkisini gözler önüne serer.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir