CEO Nedir? Ne İş Yapar? CEO'nun Görevi Nedir? | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

CEO Nedir? Ne İş Yapar? CEO’nun Görevi Nedir?

CEO Nedir? Ne İş Yapar? CEO’nun Görevi Nedir?

CEO Nedir? Ne İş Yapar? CEO’nun Görevi Nedir?

Bir şirketin yönetiminde en üst yetkili kişi olarak adlandırabileceğimiz CEO, şirketin strateji ve politikalarının uygulanmasını ve yönetilmesinden sorumlu kişidir.

Özellikle global büyüklükteki şirketlerde daha sık duyduğumuz, oldukça popüler olan bu kişiler, iş dünyasının en önemli insanlarıdır. Bir şirketin yönetilmesinden sorumlu olan en önemli kişilerdir diyebiliriz. Peki CEO nedir, ne iş yapar ve görevi nedir? CEO iş ilanları nasıl bulunur?

CEO Nedir?

Elon Musk

İcra Kurulu Başkanı olarak da adlandırılan CEO (Chief Executive Officer), bir kuruluşun en üst kademesinde yer alır ve kurumun mevcut plan ve politikalarını uygulamaktan, kuruluşun başarılı bir şekilde yönetilmesine ve gelecek stratejisini belirlemekten sorumludur.

Farklı bir ifadeyle, temel sorumlulukları arasında şirketin operasyon ve kaynakları arasındaki iletişimin temel merkezi olmakla birlikte yönetim kurulu ve hissedarlar tarafından genellikle dış kaynaklardan başarılı yöneticiler arasından seçilir.

CEO Görevleri Nelerdir?

  • CEO, çalıştığı kurumun başarı ve başarısızlığından sorumludur. Yani kuruluşun uyumluluk, finans, insan kaynakları, yasal mevzuat, pazarlama, operasyonlar, satış ve teknoloji dahil olmak üzere çeşitli işlevlerinden sorumlu birimlerin koordinesinden ve başarılı şekilde işletilmesinden sorumludur.
  • Bir CEO’nun görevi yatırımcılar, çalışanlar ve müşteriler gibi farklı paydaşların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak kurumun işleyişini değerlendirir.
  • Bunların yanı sıra bir CEO, kuruluşun yürütme ekibini oluşturan kişilerin işe alımından sorumludur. Aynı şekilde bu kişilerin işten çıkarılmasından da sorumludur.
  • CEO’lar, uzman olduğu alanlarda danışmanlık hizmeti de verebilir. Özellikle global çaptaki teknoloji firmalarında yer alan CEO’ların kendi uzmanlık alanlarında danışmanlık görevi yürüttükleri de görülmektedir.
  • CFO (Mali İşler Müdürü), CMO (Baş Pazarlama Sorumlusu) gibi diğer alanlarında uzman kişilerde CEO’nun strateji belirlemesinde ve politikaları uygulaması konusunda yardımcı olurlar.

Hangi Kurumlarda CEO Bulunur?

Halka açık şirketler genel olarak CEO bulundurmalıdır. Ayrıca bazı kar amacı gütmeyen kurumlarda şirket yönetiminde CEO görevlendirebilir. Bu ayrım genel olarak iş kanunu çerçevesinde belirlenir.

Şirketler yasalara göre CEO, yönetim kurulu ve diğer yönetim organizasyonlarına sahip olmalıdır. Ancak yasalara göre bir limited şirket kendini bir şirket gibi yapılandırsa da CEO bulundurması yasalarca zorunlu değildir.

CEO’nun göreve gelmesini yönetim kurulu sağlarken, tazminat ve diğer maddeleri de bu kurul belirler. Aynı zamanda performansından memnun olmadıkları bu kişileri işten çıkarabilirler.

Dünyaca Ünlü CEO’lar

  1. Steve Jobs, Apple’ı “İnsanlığı ilerleten teknolojik araçlar yaparak dünyaya katkıda bulunmak” amacıyla kurmuş ve bugün dünyanın en değerli ilk 3 şirketi arasına yerleştirmeyi başarmıştır.
  2. Jeff Bezos, Amazon’u küçük çevrimiçi bir kitapçı olarak kurarken, bugünkü haline ulaşabileceğini düşünebilir miydi? Elbette hayır. Ancak onun izlediği politika, yönetim şekli, onu dünyanın en değerli şirketlerinden birinin CEO’su haline getirdi. Üstelik Amazon, sadece ürün satışı değil, depolama, iyi ve kötü ürün incelemeleriyle büyük takdir topladı.
  3. Herkesin bildiği gibi Jack Ma, Ali Baba’yı kurmadan önce çeşitli işlerden ve okullardan kovulmuştu. Ancak Jack, her seferinde pes etmeden denemiş ve sonunda değeri milyar dolarları aşan bir şirketin CEO’su olmayı başarmıştır.
  4. 2004 yılında Harvard Üniversitesi öğrencisi Mark Zuckerberg, üniversite içinde öğrencilerin haberleşmesi amacıyla bir platform oluşturmaya başlamıştır. İlk olarak sadece üniversite içerisinde popüler olan bu uygulama kısa bir süre sonra tüm dünyayı etkisi altına almış ve dünya genelinde 2.5 milyar kullanıcıya ulaşmayı başarmıştır. Sıfırdan kurulan Facebook, bugün 50 milyar doların üzerinde bir değere sahiptir.
  5. 12 yaşında bilişim dünyasına atılan ve Harvard Üniversitesi’ni bitirmeden terk eden Bill Gates, bugün dünyanın en zengin insanıdır. Yazılım hatalarını bularak şirketlere bildiren ve bunlardan para kazanarak iş dünyasına atılan Bill Gates ve arkadaşı, bir süre sonra kendi yazılımlarını satmaya başlamıştır. Bir süre sonra arkadaşı Allen ile birlikte BASİC yazılım dilinde uygulamaya yazmaya başlamış ve önemli bir sipariş almıştır. Bunun üzerine de bugün dünyanın en büyük ilk 3 şirketinden biri olan Microsoft şirketi kurulmuştur. Kısa süre sonra dünyanın önemli markaları bu şirket ile çalışmaya başlamış ve şirket giderek büyümüştür. Öyle ki şirket 1979 tarihinde 13 çalışanıyla 3 milyon dolarlık bir satış gerçekleştirmiştir. Aynı yıl Seattle Computer Products şirketinden DOS işletim sistemini 50 bin dolar karşılığında almış ve DOS yazılımcılarından Tim Paterson‘u da şirkete transfer etmiştir. Microsoft’un müşterilerinden olan İBM’in ihtiyaçları dahilinde DOS işletim sistemi geliştirilerek MS-DOS halini almış ve 1980 yılında 120 milyon kopya satarak satış rekorları kırmıştır.

CEO İş İlanları

CEO iş ilanları için https://www.badenochandclark.com/en-tr/ adresini takip edebilir ve ilanlara başvurularınızı gönderebilirsiniz.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir