Cassini Uzay Aracı Projesi Nedir? | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Cassini Uzay Aracı Projesi Nedir?

Cassini Uzay Aracı Projesi Nedir?

Cassini Uzay Aracı Projesi Nedir?

Son dönemde adını sıklıkla işittiğimiz Cassini Uzay Aracı, farklı görevler ile Satürn hakkında bilgiler edinmek için uzaya gönderilmiştir. Görevi sırasında oldukça etkileyici bilgiler yakalayan uzay aracı 3 farklı aşamada 3 farklı görev gerçekleştirmiştir.

Cassini Uzay Aracı, bir süre önce yakıtının bitmesi nedeniyle, 2017 yılında görevini sonlandırdı. 20 yıl boyunca uzayda görev alan araç, 13 yıl boyunca Satürn hakkında bilgi topladı ve yakıtının bitmesinin ardından meteor dalışıyla Satürn atmosferinde görevini tamamladı.

Cassini Uzay Aracı Göreve Ne Zaman Başladı?

NASA – ESA – ASI tarafından ortaya konulan bir projedir. 15 Ekim 1997 tarihinde lansmanı gerçekleşen proje, 1 Temmuz 2004 tarihinde nominal göreve başlamış ve 1 Temmuz 2004 tarihinde bitirmiştir. 3,9 milyar dolara mal olan projede 27 ülkeden araştırmacılar yer almıştır.

Cassini Uzay Aracı Projesinin Görevi Nedir?

Başta uzay sistemini olmak üzere ana görevi Satürn sistemini keşfetmek olan Cassini Uzay Aracı, bu görevini yerine getirmek için uzayda 20 yıllık bir süreyi geride bırakmıştır. 13 yıl boyunca Satürn çevresinde çeşitli veri aktarımı gerçekleştirmiştir. Ayrıca bu uzay aracı 14 Ocak 2005 tarihinde Satürn’ün uydusu Titan’ın yüzeyine inmeyi başarmıştır ve bu süreçte paha biçilemez derecede önemli veriler elde etmiştir.

İlk görevini başarıyla tamamlayan Cassini, “Equinox Görevi” adı verilen ilk görev uzantısına da Temmuz 2008’de başladı ve Ekim 2010’a kadar iki yıl devam etti. Bu görev aşamasının temel amacı, Satürn sistemini gözlemlemekti. Bu görev başarıyla tamamlandı.

Gündönümü Misyonu” olarak adlandırılan ikinci görev uzantısı ise 2017 yılında tamamlandı. Bu görevin amacı ise “Güneş’in Satürn’ün ekvator düzleminin üzerindeki en yüksek seviyesine ulaşmasına kadar değişen güneş ışığından kaynaklanan mevsimsel değişimlerin izlenmesi” şeklindeydi. Bu görev sırasında devasa bir fırtına patladı ve gezegeni kuşattı. Uzay aracı aynı zamanda, ilkbahar mevsiminin oralarda oluşmaya başlamasıyla birlikte, uzak kuzeyde kaybolan mavi renk tonlarının ortadan kalktığını gördü. Bu tehlikeler, Satürn’ün atmosferindeki özelliklerin, Jüpiter’inkilere göre görünümlerinde daha sessiz olmasının bir parçası olduğunu ortaya koymuş oldu.

Cassini Uzay Aracı ayrıca Satürn’ün manyetik alanını ölçebilmek için farklı meziyetlerle donatılmış bir sisteme sahipti. Bu araç farklı şekillerde ölçüm yapmaya başladı ve gezegenle hizaya gelerek gerekli ölçümleri gerçekleştirdi. Fakat bu ölçümlerden tam olarak istenen sonuçlar elde edilemedi. Örneğin Satürn’de bir günün ne kadar sürdüğü bilim adamlarınca henüz söylenemiyor.

Cassini Uzay Aracı Projesi Neden Sona Erdi?

Cassini Uzay Aracı Projesi, aracın Satürn’de 13 yıl uzayda 20 yıl geçirmesinin ardından 14 Eylül 2017 tarihinde yakıtının bitmesiyle birlikte sona erdirildi. Uzay aracı yakıtının bitmesiyle birlikte Satürn atmosferine bir meteor gibi dalış yaparak kendini imha etti.

Cassini Uzay Aracı’ndan Çekilen Fotoğraflar

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir