Bilinen En Büyük Asal Sayı Bulundu. | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Bilinen En Büyük Asal Sayı Bulundu.

Bilinen En Büyük Asal Sayı Bulundu.

Bilinen En Büyük Asal Sayı Bulundu.

Bilinen en büyük asalsayı bulundu. GIMPS yani Great Internet Mersenne Prime Search projesi desteğiyle 23.249.425 haneli en büyük asal sayı 2 77.232,917 -1 olarak bulundu.

GIMPS projesinde gönüllü olarak görev alan Jonathan Pace, 26 Aralık 2017 tarihinde projenin ücretsiz yazılımını kullanarak en büyük asal sayıyı bulmayı başardı.

Bir Önceki Asal Sayıdan 1 Milyon Daha Büyük!

Marin Mersenne

M77232917 olarak bilinen yeni asal sayı, 2 ile 77.232.917 ikilisini bir araya getiriyor ve çıkan sonuçta 1 çıkarılması ile hesaplanıyor. Mersenne Asal Sayısı olarak da bilinen bu düzen, son derece nadir ve rekor asal sayıdan 1 milyon daha fazladır. Yeni asal sayıları keşif giderek zorlaşırken Mersenne Sayıları 350 yıl önce Fransız keşiş Marin Mersenne tarafından bulunmuştu. 1996 yılında gönüller tarafından kurulan GIMPS projesi son 16 Mersenne Prime (sayılarını) keşfetmeyi başardı.

6 Günde Ortaya Çıktı.

Bulunan en büyük asal sayı, İntel i5-6600 işlemcili bir bilgisayarda altı gün boyunca kesintisiz çalışmasıyla bulundu. İlk işlemin ardından bir hata olup olmadığını tespit etmek için 4 farklı donanım ile daha test edildi ve bağımsız olarak doğrulandı. Birinci keşif sürecinde herhangi bir hata olmadığını kanıtlamak için, yeni ana dört farklı donanım yapılandırmasında dört farklı program kullanılarak bağımsız olarak doğrulandı.

  • Aaron Blosser, 37 saat içinde bir Intel Xeon sunucusunda Prime95 kullanarak doğruladı.
  • David Stanfill, 34 saat içinde AMD RX Vega 64 GPU’da gpuOwL kullanarak doğruladı.
  • Andreas Höglund, 73 saat içinde NVidia Titan Black GPU ile çalışan CUDALucas’ı kullanarak bu sayıyı doğruladı.
  • Ernst Mayer ayrıca 82 saat içinde 32 çekirdekli Xeon sunucusunda kendi programını kullanarak doğruladı. Andreas Höglund, 65 saat içinde Amazon AWS örneğinde çalışan Mlucas’ı da doğruladı.

Jonathan Pace Kimdir?

Jonathan Pace

Jonathan Pace, Tennessee’de yaşayan 51 yaşında bir elektrik mühendisidir. 14 yıldır projede gönüllü olarak çalışan Jonathan, bu keşif sonunda da 3 bin dolarlık bir ödüle hak kazanmış oldu.

GİMPS ve Para Ödülü

Gönüllüler, bilgisayarlar ile yeni bir Mersenne asalını keşfederse, 3.000 $ ile 50.000 dolarlık araştırma keşif ödüllerini kazanma şansına sahipler. GIMPS’in bir sonraki büyük hedefi, 100 milyon haneli bir asal sayı bulmak için sunulan Elektronik Frontier Vakfı tarafından verilen 150 bin dolarlık ödülü kazanmak.

GİMPS Nedir?

Büyük Mersenne Asal Sayılarını Keşfetme Projesi (GIMPS) Ocak 1996’da George Woltman tarafından, asal sayılar alanında yeni dünya rekorlarını keşfetmek için kuruldu. 1997 yılında Scott Kurowski, GIMPS’i daha efektif çalışabilmesi için bilgisayarlar üzerinden otomatik bir düzen kurulmasını sağladı.

Günümüzde gönüllü GIMPS üyeleri, nadir ve en büyük asal sayıları keşfetmek için çalışıyorlar.

Oldukça güçlü bir PC’ye sahip olan herkes GIMPS’e katılabilir ve büyük bir başarıya imza atabilir.

Konuyla ilgili gerekli tüm yazılımlar ücretsiz olarak indirilebilir. www.mersenne.org/download/ .

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir