Bayat Yumurta Nasıl Anlaşılır? | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Bayat Yumurta Nasıl Anlaşılır?

Bayat Yumurta Nasıl Anlaşılır?

Bayat Yumurta Nasıl Anlaşılır?

Hem mutfakların hem de kahvaltı sofralarının vazgeçilmezlerinden birisi olan Yumurtanın sağlık açısından da birçok faydası var. Kemik gelişimine katkı sağlar, meme kanserinin önlenmesinde etkilidir, bağışıklık sistemini güçlendirir, göz sağlığına iyi gelir, göz bozukluklarının iyileşmesine yardımcı olur. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün elbette.

Peki, böylesine önemli bir besin olan yumurtanın bayat olup olmadığını nasıl anlarız, bunu anlayabilmek için ne yapmak gerekir? Bayat yumurta nasıl anlaşılır?

Suda Bayat Yumurta Testi

1) Yumurtanın Hava Boşluğunu Ölçmek

Bir yumurtanın bayat olup olmadığını anlamak için uygulanacak yöntemlerden birincisi; yumurtanın hava boşluğunu ölçmektir. Bunun için yumurtayı ışığa tutmak gerekir. Taze yumurtada 4-5 mm olan hava boşluğu, bayat bir yumurtada 12 mm üzerine çıkabilir.

2) Soğuk Su Dolu Sürahiyle Tazeliğin Test Edilmesi

Yumurtanın taze ya da bayat olup olmadığını anlamak için kullanılan bir diğer yöntem de soğuk su yöntemidir. İçi soğuk su dolu bir sürahiye yumurtayı attığınızda; yumurta hızla dibe çöküyorsa tazedir. Yavaş bir şekilde dibe çöküyorsa bu bayatlamaya başladığı anlamına gelir ve kısa sürede tüketilmesi gerekir. Soğuk suya atılan yumurta çökmeyip, suyun üzerinde asılı kalıyorsa bu durum, yumurtanın bayatladığını ve tüketilmemesi gerektiğini gösterir.

3) Yumurtanın Ağırlığını Ölçmek

Yumurtanın bayat olup olmadığını anlamak için uygulanan bir başka yöntem de, ağırlığını ölçmektir.

Taze yumurtanın ağırlığı ortalama 45 gramdır. Yumurta bayatlamaya başladığında içinde ki su miktarı da düşmektedir. Bu nedenle satın alınan yumurtanın ağırlığının 45 gram olup olmadığı kontrol edilmelidir.

4) Tuzlu Su Testi

Yumurtanın taze ya da bayat olup olmadığını anlamak için kullanılan bir başka yöntem de tuzlu su yöntemi. 1 litre suyun içine 100 gram tuz atın ve bir karışım oluşturun. Daha sonra yumurtayı bu karışımın içine atın. Eğer suya atılan yumurta dibe çökmeyip suyun üzerinde kalıyorsa, bayat demektir. Dibe batıyorsa o yumurta tazedir.

5) Yumurtanın Bir Kap İçine Kırılması

Yumurtanın tazeliğini ölçmek için kullanılan bir diğer yöntem de, kabın içine kırılmasıdır. Yumurtayı bir kaba kırdığınızda; kırılan yumurta dağılmıyorsa, sarısı ve beyazı ayrılmıyorsa o yumurta tazedir. Fakat sarısı beyazından ayrılıyorsa ya da kırdıktan sonra dağılıyorsa, bu durum yumurtanın bayat olduğunu gösterir.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir