Balkanlarda 30 Bin Yıllık Mağara Resimleri Bulundu | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Balkanlarda 30 Bin Yıllık Mağara Resimleri Bulundu

Balkanlarda 30 Bin Yıllık Mağara Resimleri Bulundu

Balkanlarda 30 Bin Yıllık Mağara Resimleri Bulundu

Hırvatistan’ın kuzey kıyılarında mavi ve yeşilin birleştiği noktada yer alan bir mağarada Üst Paleolitik döneme uzanan duvar resimleri bulundu.

30 Bin Yıllık Mağara Resimleri - Balkanlar
30 Bin Yıllık Mağara Resimleri – Balkanlar

Tarih öncesine ait duvar resimleri özellikle batı Avrupa’da sıklıkla bulunsa da aynı çağa ait resimlerin ilk örneğine Balkanlar’da rastlanmış oldu. 10 Nisan Çarşamba günü Antiquity dergisinde, mağarada bulunan resimler yayınlandı ve bu resimlerin bizon ve dağ keçisini betimleyen kırmızımsı özellikler taşıdığı gözlendi. Resimlerin 30 bin yıl öncesine ait olduğu düşünülüyor.

Bölgede İlk Örnek

Fransız tarihçi Jean Clottes, mağarada bulunan resimler için “Şimdiye kadar mağara sanatının örnekleri olmayan bu bölgede bulunan bu resimler, oldukça önemli bir keşif” açıklamasıyla buluşun önemini bir kez daha ortaya koymuş oldu. Ayrıca fotoğrafların Üst Paleolitik Çağ’a ait oldukları konusunda da şüpheye yer olmadığını da bildirdi.

Resimler Romualdova Mağarası’nda Belgelendi

Romualdova Mağarası
Romualdova Mağarası

Resimler Limski Kanal olarak bilinen kanyona benzeyen bir nehir boyunca uzanan ve 360 metre derinliğe kadar uzanan derin bir mağara olan Romualdova Pećina‘da belgelenmiştir. Üst Paleolitik dönemde, Avrupa bugün olduğundan daha soğuk bir iklime sahipti ve deniz seviyeleri daha düşüktü. Yani, Romualdova Mağarası’na sığınan herkes, geniş, verimli bir ovaya doğru akan bir nehre bakardı (bugün Adriyatik Denizi).

İngiltere‘deki Southampton Üniversitesi‘nde bir arkeolog olan Aitor Ruiz-Redondo, Fransa tarafından finanse edilen bir projenin parçası olarak bölgede mağaraları incelemeye başladı. Ruiz-Redondo ve meslektaşları Bosna Hersek, Hırvatistan, Karadağ ve Sırbistan’da 60’tan fazla tarih öncesi mağara ve kaya sığınağını araştırdı. Bölgede araştırmalarda net kanıtların olduğu iki alandan biri de Romualdova Mağarası oldu.

Resimler Hasarlı Olarak Tespit Edildi

Mağarada yer alan resimlerin çok iyi durumda olmadıkları görülüyor. Resimler mağara duvarının fosilleşmiş bir kalsit tabakasında yer alırken bazı bölgelerde parçalanmış oldukları görüldü. 19. yüzyılın sonlarından ve 20. yüzyılın başlarından kalma grafitler bazı motiflere hasar vermiş ve mağara yakın zamana kadar yerel miras otoriteleri tarafından korunmamıştır.

Redondo yapmış olduğu açıklamada, mağaraya kontrolsüz yapılan ziyaretler nedeniyle bölge bölge hasarların olduğunu belirtti. Bu nedenle bazı bölgelerdeki eserlerin çıkarılmasının zor olduğunu sadece bizon ve keçiye benzeyen iki resmin tespit edildiğini belirtiyor.

İlk Tahminler En Az 30 Bin Yıllık

İlk Tahminler En Az 30 Bin Yıllık
İlk Tahminler En Az 30 Bin Yıllık

Araştırma ekibi eserlerin yaşlarını çözmeye çalışmaya devam ederken, ortada iki farklı hipotez var. İlk olarak resimlerin 34 bin ile 31 bin yıllık olduğunu ilk Paleolitik döneminde tespit edilen farklı eserlerin tarzına ve mağaralarda bulunan bazı arkeolojik kanıtlara uyacak şekilde inşa edildiğini söyledi.

Diğer hipoteze göre ise resimlerin altında yer alan kömür örneklerinin yaşına bağlı olarak eserlerin yaklaşık 17.000 yıl önce, Epigravettiyen adı verilen daha sonraki bir Paleolitik döneme kadar uzanan bir döneme ait olduğunu düşünülüyor.. Araştırmacılar gelecekteki kazı ve analizlerin sanatın çağı çözeceğini umuyorlar.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir