Bağışıklık Sistemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Bağışıklık Sistemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bağışıklık Sistemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bağışıklık Sistemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bağışıklık sistemi vücudumuzu, virüs, bakteri ve toksinlere karşı koruyan, kompleks yapılardır. Vücut zararlı hücrelerden korunmak için savaş verirken yeterli miktarda vitamin ve mineral depolamalıdır. Bu vitaminlerden bazılarını vücut stokta tutabiliyorken bazılarıda günlük olarak kullanılıp tüketilir. Metabolizma tarafından hızlı tüketilen vitaminler günlük olarak alınmalıdır. Bağışıklık sistemimizi yeterli şekilde beslemezsek vücudumuzun direnci düşer ve zararlı virüsler karşısında savunmasız olacağı için hastalanırız. Kış aylarında yeterli şekilde güneş ışığı alamayan vücutta birçok sistem çöker bu nedenle özellikle sonbahar ve kış aylarında dikkatli olunmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır.

Özellikle kış aylarında saldırıya geçen zararlı bakteriler düşük bağışıklık sistemi olan kişilerin bünyelerine hızlıca yerleşir. Bu durum en basit halidir. İlerleyen evrelerde kanser hastalıklarına kadar ulaşabilir. Ancak böyle söylendiğinde hemen telaşa kapılmamak gerekir. Belirli semptomları olan düşük bağışıklık sistemi şüphesi varsa en kısa zamanda doktora başvurulmalıdır. Çünkü devamlı zayıf bağışıklık sistemi hafife alınmayacak bir durumdur.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Gelişir?

Bağışıklık sistemi vücudumuzda 2 şekilde gelişir.

Doğal bağışıklık sistemi, doğumla başlayıp ergenlik dönemine kadar gelişim gösteren sistemdir.

Kazanılmış bağışıklık sistemi ise insan vücuduna zararlı bakteri, virüs, toksinlere karşı gelişen güçlü hafızalı bir sistemdir.

Bağışıklık Sisteminin Zayıfladığının Belirtileri

  • Sık tekrarlanan enfeksiyonları
  • Kronik yorgunluk
  • Ciltte beliren nedensiz yaralar
  • Aft ve pamukçuk
  • Uçuk

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Aslında bağışıklık sistemini etkileyen 3 ana etken vardır. Bunlar genetik yatkınlık, çevresel faktörler ve yaşam tarzıdır.

Genetik yatkınlık, bağışıklık zayıflığında etkili olarak bir takım hastalıkları ortaya çıkarır. Anne rahmine düştüğü anda bebeğin sistemi oluşmaya başlar. Normal doğum sırasından kanaldan geçen bebek buradan yaralı ve kendi için koruyucu olan bakterileri alır. Ancak yine de doğduğunda yeterli miktarda değildir. Bu nedenle uzmanlar 2 yaşına anne sütü ile beslenmenin önemini vurgularken güçlü bağışıklık sistemine atıf yaparlar.

Sağlıklı yollarla dünyaya gelmiş olsa da genetik yatkınlığı olan bireyler bu hastalıklarla karşı karşıya kalabilir.

Çevresel faktörler, evimizin içerisinde ya da dışarısında bizi etkileyen tüm değişkenlerdir. Çevre kirliliği, radyasyon bunların başında gelir. Yeterli temiz havaya ulaşamamak vücut direncimizi düşüren önemli etkidir.

Bugün çoğumuzun sıkıştığı şehir hayatı, trafik kaliteli oksijene yani temiz hava denilen olgudan bizleri uzaklaştırır. En azından tatil günlerinde doğa da olmak yürüyüş, spor çeşitli aktiviteler de bulunmak vücudumuz için gerekli temiz hava koşullarını ve enerjiyi sağlayacaktır.

Yaşam tarzı, dediğimizde akla ilk gelen eğlence için sabahlara kadar dışarıda kalmak olabilir. Günümüz hayatı bunu gerektiriyor gibi görünse de bu durum vücudumuz için oldukça tehlikelidir.

Bütün gün işte sıkılan birey akşam kendini eğlence ortamlarına atmak isteyebilir ancak güçlü bağışıklık sistemi için en önemli etkenlerden biride düzenli uykudur. Kaliteli uyku saatlerini kaçırmamak vücudumuzda salgılanacak olan yararlı hormonları elde tutar.

Nitekim zararlı alışkanlıklardan uzak duran (alkol,sigara,gece hayatı), düzenli uyku saatleri olan yeterince spor yapan ve aldığı besinlere dikkat eden bireyler yanlış alışkanlıkları sürdürenlere göre daha iyi durumdadır.

İnsanlar olarak düzensiz yaşıyorum ancak sağlığım yerinde algısı ile kendimizi kandırırız ancak bir gün vücut sistemimiz çökecek olursa çok geç kalmış oluruz bu nedenle bağışıklık sistemimizi güçlendirecek olguları dikkatle gerçekleştirmek gerekir.

Gelelim bağışıklığımızı güçlendirmeye;

Bol su içmek

Bol Su İçmek
Bol Su İçmek

Suyun vücudumuza olan faydalarını neredeyse bilmeyen kalmadı. Vücudumuzdaki tüm organlarımız işlevlerini sürdürmek için suya ihtiyaç duyar. Bu bir nevi vücudun yakıtıdır. Su yolu ile kanımız tüm hücrelere yeterli oksijeni taşır ve vücudumuzdaki zararlılara karşı direnç gösteren hücrelerimiz kendini yenilemiş olur. Böylece direncimiz artar. Enerjimizi yükselten suyu günce en az 2 litre olarak tüketmekte fayda vardır.

Düzenli bir uyku

Düzenli Uyku
Düzenli Uyku

Düzenli uyku bağışıklığın kazanılmasında en önemli rollerden birini alır. Yeterli ve düzenli uyku ile beyin düzenli aktivitesini gerçekleştirir. Geç saatlerde uyanık olmak vücudun biyolojik yapısına olumsuz etki ederek direncini düşürür. Sağlıklı bir birey için uzmanlara göre uyku saati 12 den önce olmalıdır. En esnek şekilde saat 2 den önce uyunmalıdır. Bu saatten sonra uyuyan kişinin gerekli dinçliği almayacağını ve zaman içerisinde yaşam kalitesinin düşeceğini belirtirler.

Gece karanlıkta salgılanan hormonlar vücudumuz için oldukça yararlıdır. Erken saatte yatıp erken kalkan bir birey daha dinç ve mutlu uyanır. Melatonin hormonunun sağladığı pek çok faydalardan en çok bilinenler bunlardır. Dinç bir vücut zamanla kendi direncini oluşturacaktır.

Mevsiminde sebze ve meyve yemek

Mevsiminde sebze ve meyve yemek
Mevsiminde sebze ve meyve yemek

Zararlı besinlerden ve paketli gıdalardan uzak durduğumuz gibi yararlı olanları da doğru şekilde tüketmek oldukça önemli bir olgudur. Yazın güneş ışığında olgunlaşan bir besini kışın tüketmek yarardan çok zarar verici hale gelebilir. Doğanın akışına ve işleyişine uygun olarak taze besinler tüketmek vücudumuz için gerekli vitamin ve besinleri elde etmemizi sağlar.

Zararlı alışkanlıklar yerine yararlı alışkanlıklar

Mevsiminde sebze ve meyve yemek
Mevsiminde sebze ve meyve yemek

İster istemez insanın hayatında yer alan zararlı alışkanlıklardan bir önce kurtularak düzenli bir yaşam için yerine iyilerinin sağlanması insanın vücuduna olan sadakatidir. Paketlenmiş hazır gıdalar, sigara ve alkol insanın vücuduna yapacağı en büyük kötülüktür. Yani zaman içerisinde terk edilen zararlı alışkanlıklar yerini, elimize asitli ve zararlı içecekler yerine alacağımız sağlıklı bitki çayları, doğal yapım smoothielere bırakabilir.

Elleri sık sık yıkamak

Elleri sık sık yıkamak
Elleri sık sık yıkamak

Zararlı virüs ve bakterilerin vücuttan uzaklaşmasını sağlamak için mutlaka yapılmalıdır. Evden dışarı çıkıp girdiğimizde veya gün içerisinde ellerimizin hijyenine çok dikkat etmeliyiz. Zararlı bakterilerin vücudumuzda en sevdikleri ve gün içinde pek çok yerle temas ettikleri için bolca üredikleri organımızdır.

Kişisel hijyene ve bakıma özen göstermek

Kişisel hijyene ve bakıma özen göstermek
Kişisel hijyene ve bakıma özen göstermek

Sağlıklı ve bilinçli her bireyin yaptığı gibi hijyen ve bakım önemlidir. Zararlı virüsler bize savaş açtığında pis bir ortamda yayılmaları ve sistemimizi çökertmeleri daha kolay olur. Bu nedenle hijyene önem vermemiz sistemimizin güçlü kalması açısından çok önemlidir.

Düzenli doktor kontrolü ve aşılar

Düzenli Doktor Kontrolü
Düzenli Doktor Kontrolü

Bazen basit şeylerden dolayı doktora gitmekten çekiniriz ancak iş bağışıklık sistemine gelince durum değişmelidir. Çünkü bu oldukça dikkat edilmesi gereken ilerleyen zayıf bağışıklık sistemi durumlarında kişi tehlike altındadır. Bu nedenle düzenli olarak vitamin kan değerlerine baktırmakta yarar vardır. Özellikle küçük çocukların aşılarının tam yapılması uzmanlar tarafından sürekli vurgulanan bir konudur.

Her gün yumurta tüketmek

Yumurta Tüketmek
Yumurta Tüketmek

Güçlü bağışıklık sistemi için oldukça önemli olan proteini günlük olarak yumurtadan alabiliriz. Sağlıklı herhangi bir rahatsızlığı ve yumurta alerjisi olmayan bireylerin ve çocukların günlük olarak tüketmesi oldukça faydalıdır.

Hafta da iki gün deniz balığı tüketmek

Balık Tüketmek
Balık Tüketmek

Omega-3 yönünden zengin balık içerisinde faydalı pek çok yağda bulundurur. İyi kolestrolü artıran balık haftada en az 2 gün tüketilmelidir. Çocukların beyin gelişimi için oldukça faydalı olan bu besin deniz balığı ve taze olarak tüketilmelidir.

Protein ağırlıklı beslenme

Protein Tüketmek
Protein Tüketmek

Özellikle kış aylarında zayıf düşen bağışıklık sistemi gerekli besin takviyeleri ile toparlanabilir. Protein içeren besinler kesinlikle gün içerisinde yeterli miktarda alınmalıdır. Bu proteinler; iyi kalite proteinler olarak hayvansal proteinlerden, kırmızı et, beyaz et (tavuk,balık), süt, yoğurt, peynirdir. Düşük kalite proteinler ise bitkisel kaynaklı proteinlerden, kuru baklagiller, badem, kabak çekirdeği…

Ancak burada kuru baklagillerin önemi büyüktür posalı gruplarda sindirim sistemini çalıştıran oldukça faydalı besinlerdir. Kuruyemişler ise içeriğindeki yağ oranlarından dolayı ölçülü tüketilmelidir.

Yeterli miktarda antioksidan almak

Yeterli miktarda antioksidan almak
Yeterli miktarda antioksidan almak

Antioksidanlar özellikle kanser hücreleri ile savaşan vücudumuzun direnç bombalarıdır. Gücümüze güç katan bu besinler hücrelerimizi temizleyerek yeniden onarım sağlarlar. Böylece bağışıklık sistemi denilince en etkili olanlardır. Güçlü antioksidan kaynakları, ceviz, ıspanak, ahududu, pancar, fasulye, lahana, enginar, çilek ve genel olarak mor ve kırmızı sebzeler olarak sayılabilir.

Uzun süreli diyetlerden ve aç kalmaktan uzak durmak

Uzun süreli diyetlerden ve aç kalmaktan uzak durmak
Uzun süreli diyetlerden ve aç kalmaktan uzak durmak

Tek tip beslenmek gün içerisinde ihtiyacımız olan diğer vitaminlerden uzak kalmamız demektir. Hiçbir doktor bunu tavsiye etmezken diyet uzmanları bu konuda bazı hatalara düşebiliyor. Kişinin gün içerisinde harcayacağı enerjiye göre beslenmesi gerekir. Bu nedenle farklı farklı ortaya atılan diyet programlarından ziyade tüm besin gruplarını içeren diyetler tercih edilmelidir.

Uzun süreli aç kalmakta yine aynı etkiyi yaparak vücudu güçsüz duruma düşürmek demektir. Bunun yerine ara öğünlerde tercih edilen kontrollü olarak tüketilen kuru meyve ve yemişler kurtarıcı kahramanlar olabilir.

Gün içerisinde bol hareketli olmak

Bol Hareket Yapmak
Bol Hareket Yapmak

Düzenli hareket etmek vücudumuzda faydalı olan besinlerin depolanmasını sağlar. İneceğiniz duraktan bir kaç durak önce inmek, asansörden vazgeçerek merdivenleri kullanmak sağlıklı ve dirençli bir vücut için yapılabilecek en temel hareketlerdir.

Beğen

Yapılan Yorumlar

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir