Azerbaycan Gastronomi̇ festivali

Azerbaycan Suşa kentinde onur konuğu Türkiye’nin katılımı ile 1.

06.05.2022
43
Azerbaycan Gastronomi̇ festivali
REKLAM ALANI

Azerbaycan Suşa kentinde onur konuğu Türkiye’nin katılımı ile 1.Uluslararası Gastronomi Festivali başladı.Türkiye’yi Gastronomi Turizmi Derneği başkanı Gürkan Boztepe temsil ediyor.

 

ARA REKLAM ALANI

Haydar Aliyev Vakfı ve Devlet Turizm Ajansı'nın desteğiyle 5-8 Mayıs 2022 tarihleri ​​arasında Azerbaycan'ın kültür başkenti Şuşa'da çeşitli ülkelerden uzman aşçılar ve dünyanın dört bir yanından mutfak uzmanları Şuşa'da bir araya geldi.

 

Festival; şehrin ihtişamını ve güzelliğini ve ayrıca Azerbaycan halkının misafirperverliğini bir kez daha gösterdi. 

 

Almanya,Avusturya,Çin,Fransa,Gürcistan, Guetemala, GüneyKore, Endonezya,İran,İsrail,İtalya, Kanada, Malezya, Peru, Türkiye ve Japonya'dan uzman aşçılar, Uluslararası Mutfak Festivali'nde misafirlerine ülkelerinin yemeklerini tanıttılar. Profesyonel aşçıların ustalık sınıflarına katılarak misafirler, yemek hazırlamanın püf noktalarını öğrenme şansı yakaladılar.

 

Azerbaycan'ın çeşitli ekonomik bölgeleri – Abşeron-Khyzy, Dağlık Şirvan, Gence-Dashkesen, Lenkaran-Astara, Orta Aran (ova), Nahçıvan, Karabağ, Guba-Haçmaz, Şeki-Zagatala vb. – Yemek Festivali'ne katıldılar. Festival günlerinde bir çok Ulusal ve Uluslararası standlar kuruldu. Konuklar, bu standlardaAzerbaycan'ın ve dünyanın dört bir yanından yöresel mutfak örneklerini tatma şansı buldular.  

 

Karabağ bölgesinde çok sayıda yerli ve yabancı davetlinin katılımıyla gerçekleştirilen Aşçılık Şenliği, işgalden kurtarılan şehir ve ilçelerin ihya edilmesiyle birlikte 30 yıl sonra buraya geçim, bereket ve huzurun geri dönüşünün sembolik bir ifadesi olmuştur.

 

Türkiye Azerbaycan iki kardeş ülkenin yıllara dayanan dostlukları Gastronomi sektöründe de ortak kültürleri yansıttığını belirten Başkan Boztepe, nazik ev sahipliği ve mükemmel ağırlama için başta Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev olmak üzere, Azerbaycan Ülke Komiseri Anar Alakbarov, Azerbaycan Kültür Bakanı Anar Kerimov gerekse Azerbaycan Turizm Kurulu Ceo’su Florian Sengstschmid’e teşekkür etti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.