Arefe Günü Yapılması Gereken İbadetler Nelerdir? | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Arefe Günü Yapılması Gereken İbadetler Nelerdir?

Arefe Günü Yapılması Gereken İbadetler Nelerdir?

Arefe Günü Yapılması Gereken İbadetler Nelerdir?

Arefe günü yapılması gereken ibadetler nelerdir? Mübarek Ramazan ayının son gününe gelirken Müslüman aleminde arefe günü heyecanı yaşanıyor. Bayramın habercisi olan arefe gününde ibadet etmenin günahların affedilmesi için fırsat olarak görülmesi gerekiyor.

Arefe Günü Okunacak Dua

Sübhânellezi fi’s-semâvâti arşuhu. Sübhanellezi fi’n-nâri sultânühu. Sübhanellezi fi’l-kubûri kadâuhu. Sübhanellezi fi’l-hevâi rûhuhu. Sübhânellezi raa’s-semâe bigayri amedin. Sübhânellezi vadaa’l-arda. Sübhânellezi lâ melcee illâ ileyhi.

Resul-i Ekrem Efendimiz tarafından arefe gecesinde yukarıdaki duanın okunması durumunda Cenab-ı Hak istenilenleri vereceğini buyurmuştur.

Tövbe Namazı Kılınmalı

İkindi namazından sonra iki rekat namaz kılınmalı. Allah’ın huzurunda günahlarından affedilmesi için dua edilmelidir.

Mahsus Namazı Kılınmalı

Arefe günü zeval vaktinde öğlen ve ikindi namazlarını kıldıktan sonra iki rekat daha namaz kılınabilmektedir. Kılınacak olan iki rekat namazın ilk rekatında Fatiha Suresi ve İhlas Suresi okunmalıdır. Namazın ikinci rekatında ise Fatiha Suresi ve İhlas Suresi okunmalıdır.

Emire’l Mümin’in Hz. Ali’nin Namazı

Mahsus namazının kılınmasının ardından 4 rekat daha namaz kılınmalıdır. 4 rekat namaz iki rekat iki rekat kılınması gerekiyor. Her bir rekatta okunacak olan Fatiha suresinin ardından 50 kere ihlas suresi okunmalıdır. Her bir rekatta sureler tekrar edilmelidir.

Arefe Günü İle İlgili Hadisler

  • Arefe günü Besmele ile bin İhlâs okuyanın günahları affedilir ve duası kabul olur.
  • Kim ihlâs suresini Arefe gününde öğle ile akşam arasında bin defa okursa Allah (cc), ona ne isterse verir.
  • İhlâs suresini okumak kul hakkı hariç diğer bütün günahların affına vesiledir.

Arefe gününün faziletinden yararlanmak için yoğun bir şekilde ibadetlerin yapılması ve bayram hazırlıklarının yapılması gerekiyor. Bir Ramazan Bayramı’na daha kavuştuğumuz için şükretmeyi de unutmamalıyız.

Salgın Hastalıklarda Bayram

Dünyayı saran koronavirüs salgınından dolayı bu bayram herkesin evde kalması büyük bir önem taşıyor. Kendi hayatımızı ve başkalarının hayatını tehlikeye atmamızın Allah katında son derece büyük bir günah olduğunun unutulmaması gerekiyor. Bayramlaşmaların teknoloji aracılığıyla uzaktan yapılması tavsiye edilmektedir. Aksi taktirde salgının yeniden hızlanabileceğine dikkat çekiliyor. Tüm Müslümanların bu konuya hassasiyet göstermesi kritik önem taşımaktadır.

 

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir