Antikythera Düzeneği Nedir? | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Antikythera Düzeneği Nedir?

Antikythera Düzeneği Nedir?

Antikythera Düzeneği Nedir?

Yunan arkelog Valerios Stais, 1902 yılında Ege’de Girit Adası yakınlarında yapmış olduğu kazı çalışması sırasında M.Ö. 60 yılında battığına inanılan harap durumdaki bir Roma gemisinde bir metal yığınına denk geldi. Bu metal yığını uzmanlar tarafından ilk bilgisayar parçası olarak adlandırıldı ve Antikythera Mekanizması ismi verildi. Aynı zamanda Antikythera Düzeneği olarak da adlandırılmaktadır.

Bu düzenek hakkında daha fazla detaya girmeden önce küçük bir hatırlatma daha yapalım. Tarihler 17 Mayıs 2017’yi gösterdiğinde Google Doodle, bu cihazın keşfinin 115. yılını kutlamış ve şu notu düşmüştü: “Paslı bir kalıntının nasıl bir bilgi ve ilham kaynağı oluşturabileceğinin en önemli örneği.”.

Antikythera Düzeneği Nedir?

Güneş, ay ve gezegenlerin hareketlerini, ay ve güneş tutulmalarını tahmin etmek ve Olimpiyat Oyunlarının tarihlerini belirlemek için kullanılan ilk analog bilgisayar olarak tanımlanmaktadır. Cihazın M.Ö. 2. yüzyıl sonlarına doğru inşa edildiği belirlenmiştir.

Antikythera Düzeneği Özellikleri

Antikythera Mekanizması Nedir?

Bu düzenek, aylar ile yılları hesaplayabilir, güneş ile ayın Zodyak’ta ki yerini de hesaplayabilir.

Yapısal olarak bir ayakkabı kutusunu andırır ve ahşap ile bronz bileşimden meydana gelmiştir. Ve içerisinde 30’un üzerinde bronz dişlinin meydana getirdiği karmaşık bir yapı bulunmaktadır. Bu da herhangi bir insanın o dönemde yapması imkansız hesaplamaları yapmasına imkan tanımıştır.

Antikythera Mekanizması Hakkında Diğer Detaylar

Antikythera Mekanizması Nedir?

Tarihçilere göre cihaz Rodos Adası‘nda yapıldığı öngörülüyor. Ancak şu an için elde sadece bu cihaz olsa da benzer ve farklı cihazların da olabileceği düşünülüyor.

Galler’de yer alan Cardiff Üniversitesi astrofizik profesörü olan Mike Edmunds 10 yıldır cihaz üzerinde çalışmalar yürütüyor ve yapılan tespitlere göre cihazın iki kişi tarafından çalıştırıldığı düşünülüyor.

M.Ö. 300 ile M.S. 500 tarihleri arasındaki klasik edebiyat eserlerinde bu tür aygıtlara atıflarda bulunduğu biliniyor.

Cihazın Teknoloji Seviyesi

Krank destekli olan bu cihazın bazı parçaları günümüzde bile anlaşılamıyor. Zamanında ötesinde olan bu cihazın tam olarak kim tarafından yapıldığı da tespit edilmiş değil.

Antikythera Düzeneği Nerede Sergileniyor?

Antikythera Düzeneği şu anda Yunanistan‘ın başkenti Atina‘da yer alan Ulusal Arkeoloji Müzesi‘nde sergilenmektedir.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir