Android 11 Yenilikleri Neler? | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Android 11 Yenilikleri Neler?

Android 11 Yenilikleri Neler?

Android 11 Yenilikleri Neler?

Bir süredir gündeme gelen, fakat net bir açıklama yapılmayan Android 11 sürümünde büyük bir gelişme yaşandı. Sürpriz bir şekilde Google tarafından Android’in yeni sürümüne ait beta versiyonu kullanıma sunuldu. Yapılan ilk incelemelere göre tahmin edilenden çok daha fazla yeniliğin yeni sürümle geleceği belirtiliyor. Net olmamakla birlikte ondan fazla yeni özelliğin Android kullanıcılarına sunulacağı iddia edilmektedir.

Yayınlanan beta sürümüyle birlikte Google tarafından çalışmalarda sonlara gelindiği anlaşılıyor. Net bir tarih verilmese de tahmin edilenden çok daha kısa bir süre içerisinde Android yeni sürümünün yakın bir zaman içerisinde kullanıma sunulacağı düşünülüyor.

Platform Kararlılığı Ön Planda

Android 11 işletim sisteminin en dikkat çeken özellikleri arasında platform kararlılığı yer alıyor. Buna göre Android 10 işletim sistemine göre hazırlanan uygulamalar ve oyunlar üzerinden herhangi bir değişiklik yapmaya gerek kalmadan yeni sürümde de kullanılabilir halde olacak. Platformun kararlılığı ve aynı performans çalışacak olması uygulama geliştiricilerinin işini son derece kolaylaştıracak.

Şimdi Oynat Özelliği

Bildirim çubuğuna yerleştirilen şimdi oynat butonu sayesinde en son oynatılan medya içeriklerin listesine hızlı bir şekilde erişim sağlanabileceği görülüyor. Geçmiş listelerden medyalar hızlı bir şekilde oynatılabilecek.

MIUI arayüzünde mevcut olan ekran görüntüsünün bildirimlerde görüntülenebilmesi yeni versiyonla birlikte tüm Android telefonlara geliyor.

Net ve Şeffaf Tasarım

Arayüz tasarımının sadeleştirilmesi için büyük emek verildiği dikkatlerden kaçmıyor. Bildirim menüsündeki başlıkların dahi kısaltılmış olması bu durumu gözler önüne seriyor. Aynı şekilde cihazın kapatılmasının ve yeniden başlatılmasının da aynı buton altına konumlandırılması pratik kullanımı ön plana çıkarıyor.

Benzer yeniliklerin detaylarının önümüzdeki günlerde gün yüzüne çıkması bekleniyor. Şuan için beta sürümüyle kullanıma sunulan işletim sisteminin feed backler ile daha iyi bir konuma getirileceği ifade ediliyor. Bilindiği üzere beta sürümlerinde feed backler büyük bir önem taşıyor. Tam olarak kullanıma sunulmadan önce hali hazırda bulunan hataların giderilmesi ve tüm hataların ortadan kaldırıldığından emin olunması gerekiyor.

Bu sebeplerden dolayı beta sürüm kullanıcı sayısı ne kadar fazlaysa sürecin de o kadar kısa süreceğini ifade etmek yanlış olmayacaktır.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir