Anadolu’nun İlk Külliyesi Nerededir?

0
1012
Anadolu'nun İlk Külliyesi Nerededir? - Divriği Ulu Cami

Anadolu’nun ilk külliyesi, Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası olarak bilinmektedir.

Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası

Anadolu’nun ilk külliyesi olarak bilinen bu yapı ile bir genel kültür kavramı olarak karşılaşılır. Cami kısmı Ahmet Şah’ın emirleri ile Darüşşifa bölümü ise Ahmet Şah’ın zevcesi Melike Turan’ın isteği ile yapılmıştır. Dönemin taş işçiliği ile ünlü Ahlat ve Tiflis’ ten ustalar getirilerek bu yapı inşa ettirilmiştir. Bu külliye aynı zamanda UNESCO’nun kültür mirası listesinde kendisine yer bulmuştur.

Cami Bölümü

Divriği Ulu Cami

Divriği Ulu Camisi’nin bütün bölümleri kesme taşlar ile oluşturulmuştur. 3 farklı kapısı bulunmaktadır. Caminin iç kısmı kapıları ve dışına nispetle daha gösterişsiz ve sadedir. Bunun nedeni ise ibadetlerini yapacak kimselerin dikkatinin bozulmamasının sağlanmasıdır. Caminin bazı kısımları Mimar Sinan tarafından restore edilmiştir. Camide insanların eşyalarını bırakabilecekleri bir adet emanet sandığı ve sadaka bırakılabilecek bir adet sadaka taşı bulunmaktadır. Caminin kuzeybatısındaki minaresi Kanuni Sultan Süleyman’ın emri ile yapılmıştır. Bulunan 3 kapının isimleri ise, Batı Kapı, Şah Kapı ve Cennet Kapıdır.

Darüşşifa

Divriği Ulu Cami ve Darüşşifa

  • Darüşşifalar günümüz hastanelerinin görevini yürütürler.
  • Divriği Darüşşifası Anadolu’da kurulan en eski darüşşifadır.
  • Divriği Darüşşifası dikdörtgen bir plana sahiptir.

Bu şifahane sonradan medrese olarak da faaliyette bulunmuştur. Şifahanenin girişinde bulunan kapıya Taç Kapı adı verilir. Darüşşifa Ahmet Şah’ın eşi Melike Turan’ın isteği üzerine inşa edilmiştir. Darüşşifa sinir hastalıkları tedavisi için kullanılmıştır. İçi hasta odaları, eyvanlar ve ana giriş kapısını ihtiva etmektedir.

Darüşşifanın içi kendine münhasır bir akustiğe sahiptir. Su sesi, Kur’an-ı Kerim dinletisi, çeşitli müzik makamlarının icrası sinir hastalarının odalarına ulaşmaktadır ve bu sesler tedavide kullanılmaktadır.

Türbe

Büyük eyvanın sol tarafında Ahmet Şah’ın ve eşinin mezarlarının yer aldığı oda yer almaktadır. Türbenin tavanında mistik ve tasavvufi mesajlar barındıran bir motif bulunmaktadır ve bu motife uzaktan bakıldığında şekli teraziye benzemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here