ALS Hastalığı Nedir? ALS Tedavisi ve Belirtileri | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

ALS Hastalığı Nedir? ALS Tedavisi ve Belirtileri

ALS Hastalığı Nedir? ALS Tedavisi ve Belirtileri

ALS Hastalığı Nedir? ALS Tedavisi ve Belirtileri

Omurilik bölgesindeki oluşan hasarlar yüzünden, vücudun zayıflaması, yavaş yavaş gücünü kaybetmesi sonucu sinirleri ve damarları etkileyen sürekli olarak ilerleyen bir hastalık olan ALS, tüm sinir sisteminde çöküş yaşanmasına sebep olur.

Türkiye nüfusunun 10 bin kişisinde bu hastalık görülüyor ve vücut içerisinde yavaş yavaş ilerleyen bir hastalık olduğunu gösteriyor. Bu omurilik hasarı olarak bilinen tehlikeli hastalığın tam olarak sebebi bilinmiyor ve bu konu üzerinde araştırmalar yapılmaya devam ediliyor. Beyin içerisindeki ve omurilik içerisindeki nöron sayısının azalması ve zarar görmesi, hastalığın kısmi bir sebebi olarak düşünülüyor. Kasların ve eklemlerin yavaş bir şekilde çöküntüye uğramasına neden olan ALS, ciddi bir hastalık türü olarak kayıtlara geçmiştir.

ALS Hastalığının Tedavisi Var Mı?

ALS, ciddi doku zararları oluşturan bir hastalık olmasına rağmen nedeni tam olarak bilinmiyor ve nedeni bilinmediği için herhangi bir tedavi yöntemi de geliştirilemiyor. Sinir ve doku konusunda uzman olan kişilerin, bu hastalığın önce sebebini daha sonra da tedavisini bulmaları bekleniyor. Hastalığın tam olarak bir tedavisi olmasa da hastalığı yavaşlatacak daha ağırdan almasını sağlayacak bazı yöntemler geliştiriliyor. Bu yöntemlerden birisi vücuda protein takviyesi yapmak, bozulan ve düşen direnci yerine getirerek hastalığın hızla yayılmasını engellemek. Bu protein takviyesi çözümü birçok uzman tarafından tartışılmış ve gayet başarılı bir yöntem olarak görülmüştür. Bu konudaki çalışmaların devam ettiği ve yeni çözümler bulunulabileceği düşünülüyor.

ALS Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

1) El ve ayaklarda bitkinlik, hareket ettirememe
2) Vücutta yaşanan ve aniden meydana gelen uyuşmalar
3) Kas ve eklemlerin bir süre hareket ettirilmesi
4) Beyindeki uyuşukluk hissi
5) Yutkunma sırasında yaşanan zorluklar
6) Konuşmada zorluk çekme
7) Aniden meydana gelen ağlama veya gülme gibi duygu değişimleri
8) Kasların kontrol edilememesi ve seğirmesi

ALS Hastalığı Bulaşıcı Mıdır?

ALS hastalığının nedeni bilinmemekle beraber yapılan birkaç araştırmaya göre bulaşıcı olmadığı biliniyor. Hastalık kalıtımsal bir hastalık olarak değil, çevresel etmenlerden etkilenerek meydana gelen bir hastalık olarak düşünülüyor. Sağlığa zararı dokunan sigara ve alkol gibi maddelerin bu hastalığın tetikleyici unsurları olarak görülmesi kalıtımsal olduğundan çok yaşam biçimine bağlı olarak yaşandığını gösteriyor. Genler ile hastalığın bulaşması söz konusu olabiliyor ancak bu durum nadir olarak görülen durumlar arasında yer alıyor. Tüm bunların sonucunda hastalığın bulaşıcı ve genlere bağlı olmadığı tanısı çıkarılıyor.

ALS Hastalığı İçin Gerekli Kontroller

ALS, hastalığından şüphelenen, belirtilerini yaşadığını düşünen kişiler bir nöroloji uzmanına danışmalı ve beyinlerinin filmini çektirmelilerdir. Ayrıca vücuttan sıvı alınması ve gerekli kan testlerinin de yaptırılması gerekir. Yapılması gereken ilk ve en önemli unsur uzman doktora görünmek ve kontrol ettirilmektir. Düzenli olarak kontroller yapılırsa erken teşhisler konulabilir ve daha etkin çözümler aranabilir.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir