Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

0
75
Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Almanya’da asgari ücret ne kadar soruları Türkiye’de ki enflasyon oranlarının sebebiyle son zamanlarda çok fazla sorulmaktadır. İşçilerin alacağı ödemeler saatlik dilimlere göre belirlenmektedir.

Avrupa ülkeleri içerisinden en fazla işçisi bulunan ülkelerden birisi olan Almanya’da işçilere verilecek olan asgari ücretler her sene hükümet tarafından değişikliğe uğruyor. Bu asgari ücret düzenlemelerinde 2014 yılında ilk federal asgari ücret yasası kapsamında kabul edilmişti. 2014 yılı öncesindeyse asgari ücret düzenlemelerinde iş grupları ve sendikalara güveniyordu.

Almanya’daki Asgari Ücret Sistemi

Almanya’da 2018 yılında yapılan asgari ücret düzenlemelerine göre her işçi saat başına 8,84 Euro maaş alacaktır. Bu ücret bir ayda 1,498 Euro’ya denk gelmektedir. 2017 yılında da bu değerlere oldukça yakın rakamlar vardı. Bu asgari ücret ülkede işçilerin birçoğuna verilmesinin yanı sıra serbest olarak çalışanları kapsamamaktadır. Bunların yanı sıra staj yapanlara, üç aydan az süren çalışmalara, gönüllülüğü esas alan çalışmalarda ve uzun süre işsiz kaldıktan sonra tekrardan işe başlayanların sadece ilk altı ayında Almanya’nın asgari ücretinden yararlanamayıp daha az miktarlarda kazanç elde etmektedirler.

Almanya’da Maaş Üzerine Yapılan Araştırma ve İstatistikler

Almanya’da hem çalışma şartları hem de ortalama maaş değerleri birçok Avrupa ülkesinden oldukça iyi bir durumdadır. Ayrıca OECD’nin 2016 yılında yaptığı araştırmalara göre yine Almanya’nın 15-64 yaş grupları çerçevesinde dörtte üçlük bir kısmının OECD’nin istihdam ortalamasının çokça üstünde maaşlı işi bulunuyordu. Alman istatistik bürosunun yapmış olduğu araştırmalarda da ülkede bulunan erkekler için aylık maaş ortalaması 3964 Euro olurken çalışan kadınlarınsa ortalama maaşı 3300 Euro olarak hesaplanmıştır. Almanya’daki işçilerin çoğunluğu da 2017 yılında ortalama 3771 Euro maaş aldı.

Almanya’da Ortalama Maaş

Yapılan diğer istatistiklere de bakılarak Almanya’daki asgari ücretlerin durumu her yıl genel olarak artış göstermektedir. 2015 yılında da işçilerin asgari ücret olarak ortalama maaşları 2155 Euro olduğu açıklanmıştır. Üniversite mezunu, mühendis ve benzeri çalışanlar ortalama 4500 Euro alırken tecrübesi yüksek olan doktor, avukat, ekonomist gibi çalışanlar da yine ortalama 5-10 bin Euro aralığında maaş almaktadırlar. Asgari ücretle çalışan kişiler kendine ait mesleklerinin yanı sıra bir ay boyunca 40 saate kadar en fazla iki ek iş olmak şartıyla çalışma imkanları bulunuyor. Ayrıca çalışan işçilerden gece mesaisi yapanlarsa normal saatlik ücretinin tam üç katı kadar ödeme alıyorlar.

Almanya’daki Asgari Ücret

Belirtilen bu tutarlar taşeron firmalar tarafından ödenen en düşük miktarlardır. Bu ücret bir ayda 1,498 Euro’ya denk gelmektedir. Bu firmalarda çalışanlar kadrolu sayılmazlar. İşçiler firmanın isteğine göre çalışırlar. Kadrolu çalışanların maaşlarının %100’lük bir artış gösterir. Ayrıca taşeron ve kadrolu işçiler arasında hiçbir sosyal hak farkı da yoktur. İki tarafında eşit derecede hakkı bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here