Akıllı Şehir Projesi Nedir? | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Akıllı Şehir Projesi Nedir?

Akıllı Şehir Projesi Nedir?

Akıllı Şehir Projesi Nedir?

Akıllı şehirler, robot ve sensör teknolojileri kullanılarak çeşitli verilerin elektronik ortamlarda toplandığı çevre dostu uygulamalar vasıtasıyla oluşturulan kentsel alanlardır.

Akıllı Şehrin Tanımı

Akıllı şehrin genel geçer bir tanımı yoktur. Şehrin gelişmişlik durumuna, içinde barınan popülasyonun isteklerine, arzularına ve de yaşayış tarzlarına göre de değişiklik gösterebilir.

Akıllı Şehir Oluşumu Yolunda Atılan Adımlar

Hayatımızın her alanını teknolojik imkanlarla kolaylaştırma yolunda sürekli adımlar atan şirketlerin başında gelen Google, akıllı şehir projelerinin de başını çekiyor. Hatta kardeş şirketlerinden bu projeyi gerçekleştirmek için gönüllü olan Sidewalk Labs çalışmalarına uzun zaman önce başlamış hatta Toronto şehrinin terk edilmiş bir bölgesinde hatırı sayılır derecede ilerleme kaydetmiştir.

Akıll Şehir Hedefleri

Akıllı şehirler oluşturulurken, akıllı otopark, akıllı sağlık hizmetleri, akıllı ulaşım ve akıllı tarım gibi hedefler gözetilmelidir. Bununla beraber inovatif ve akıllı bir yaşam alanı oluşturmak isteniyorsa kesinlikle yerine getirilmesi gereken beş adet ön koşul bulunmaktadır. Şimdi bunları sırasıyla inceleyelim:

1- Sürdürülebilirlik: Çevresel etkileri de göz önüne alarak devinimli çalışmalar yapmak.

2-Verimlilik: Kamu yararı da gözetilerek optimal çözümler geliştirmek.

3-Emniyet ve Güvenlik: Her türlü meydana gelebilecek olumsuz ve tehlikeli durumlara karşı sürekli hazır olmak.

4-Ekonomik Büyüme: Yapılan çalışmaların, verilen hizmetlerin ülkeyi ve vatandaşları kalkındırması.

5-İtibar: Şehrin imajına ve itibarına sürekli katkıda bulunmalıdır.

Akıllı bir şehrin teknolojik temel taşları

Tabi ki bu hizmetlerin oluşumunda olmazsa olmaz teknolojik temel taşlar bulunmaktadır. Bunlar sensörler, bağlantı altyapısı ve verilerin çeşitliliğidir. Sensörler, bilgi akışını sağlayan elektronik sistemlerdir ve ağ akışını kullanırlar. Bağlantı yapısı dediğimiz etken ise kablolu veya kablosuz veri aktarımıdır. Veriler ise konusu olan her türlü oluşumdur.Bu üç temel taş birbirine senkronize şekilde bir araya getirilebilirse akıllı yaşam alanları oluşturmak mümkün olabilir.

Peki Bu Şekilde Bir Oluşuma İhtiyacımız Var Mı?

Sonuç olarak teknoloji hayatımızın her alanında bizimle beraber ve de olmaya devam edecek gibi gözüküyor. Bana sorarsanız olması gereken de bu. Eğer insan faktörü unutulmadan bu gelişmeler hayata geçirilirse tüm insanlığın yararına olur ve de desteklenmelidir. Şimdilik benden bu kadar yeni gelişmeler oldukça sizinle buradan paylaşacağım.

İyi günler.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir