Abraham Lincoln Kimdir? Hakkında Bilmeniz Gerekenler | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Abraham Lincoln Kimdir? Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Abraham Lincoln Kimdir? Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Abraham Lincoln Kimdir? Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Amerika Birleşik Devletleri’nin 16. Başkanı olan Abraham Lincoln, sadece Amerikalılar tarafından değil tüm dünya tarafından tanınan bir isimdir. Dürüstlüğü, kendine özgü tavırları ve liderlik vasıfları özellikleri ile tanınmış olan Lincoln, Amerika’da köleliği sona erdirmek için savaşması da onu önemli kılmaktadır.

İşte Abraham Lincoln hakkında bilmeniz gerekenler..

10. Amerika’nın 16. Cumhurbaşkanı

Amerika Şapkası

6 Kasım 1860 yılında ABD’nin 16. başkanı Cumhuriyetçi Parti’den seçilen Lincoln, bu zaferini batı ve kuzey bölümünden aldığı oylara borçlu. Çünkü Güney kesimi onu kölelik yandaşı olarak görüyordu.

Lincoln, bir sonraki seçimde ise icraatları sayesinde Güney kesiminin de desteğini almayı başardı.

9. Büyük Kurtuluş – Kurtuluş Beyanı

Kurtuluş Beyannamesi

Lincoln’u tarih sahnesinde öne çıkaran bir diğer icraatı da Kurtuluş Beyanı‘dır. Bu beyanın asıl amacı 3.5 milyona yakın köleyi özgür bırakmaktır.

İşin gerçeği bu beyan ile birlikte kölelikten kurtulan insanlara askerlik şansı doğdu ve Lincoln’un ordularında iç savaşta yer alma şansı doğdu. Bu sayede Lincoln, kazanma şansını artırmıştır.

8. Yoksul ve Fakir Büyüdü

Abraham Lincoln İllinois Evi

12 Şubat 1809’da Kentucky, Hodgenville‘de fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Lincoln, ailesinin kiraladığı bir çiftlikte çiftçi olarak çalıştı.

Ailesinin yaşadığı sorunlar nedeniyle önce Ohio’ya, sonra İndiana ve İllinois’e taşınmak zorunda kaldı ve zor yaşamı bu şekilde devam etti. Annesi 1818 yılında öldü. Ardından 1828 yılında kız kardeşini kaybetti. Üvey annesi tarafından büyütüldü.

Eğitim görmese de kendi çabalarıyla okudu, yazdı ve sonra şiir yazmaya başladı. Babası ile araları çok iyi değildi. Bu nedenle İllinois’e taşınmaları sırasında yalnız yaşamaya başladı. Çiftçilik yaptı, tezgahtar olarak çalıştı.

7. Takma İsmi “Dürüst Abe”

Dürüst Abe - Honest Abe

Lincoln, dürüstlüğü sebebiyle çevresinde çok sevilen bir kişiydi. Bu nedenle insanlar ona “Honest Abe” yani “Dürüst Abe” ismini takmışlardı.

Avukatlık yaptığı dönemlerde, kurnazlığı, adaleti, karar alma yetisi ve dürüstlüğü onu hep ön plana çıkardı. Bu nedenle de müvekkilleri onu Dürüst Abe olarak çağırıyor ve tanıyordu.

Yine anlatılan başka bir hikayede tezgahtarlık yaptığı dönemde bir müşteriden aldığı fazla parayı iade edebilmek için gece vakti 2 kilometreden fazla yolu yürümüştür.

6. Rushmore Dağı Anıtı

Rushmore Dağı Anıtı

Lincoln Heykeli, Rushmore Dağı‘na oyularak yapılmıştır. 18.2 metrelik heykel Rushmore Anıtı olarak da anılmaktadır. Ayrıca bu anıtta
Theodore Roosevelt, Thomas Jefferson ve George Washington heykelleri de yer almaktadır.

5. En Büyük Başkanlardan Biri Olarak Görüldü

Washington Lincoln Heykeli

Lincoln, Amerika başkanları içerisinde şimdiye kadar ki en büyük liderlerden biri olarak görülmektedir. Birçok kişi onu özgürlüğün sembolü olarak tanımlamaktadır. İnsan hakları konusundaki başarısı onu bu denli popüler yapmıştır.

4. Gettysburg Adını Verdi

Gettysburg Savaşı

19 Kasım 1863 yılında yaptığı konuşma ABD tarihinin en ünlü konuşmalarından biridir. Birlik ordusunun Gettysburg Zaferi‘nin ardından yapılan konuşma bölgeye ve anıta adını vermiştir.

3 dakika ve 272 kelimelik konuşması tarihin en büyük konuşmalarından kabul edilir.

3. Suikastle Öldürüldü

Abraham Lincoln Suikasti

Amerika tarihinin en önemli başkanlarından Abraham Lincoln, 14 Nisan 1865 tarihinde John Wilkes Booth olarak bilinen kişi tarafından Washington’da suikast sonucu öldürülmüştür.

Ford Tiyatro’sunda gösterimde olan oyunu izleyen Lincoln, suikastçinin içeriye çok kolay bir şekilde sızmasıyla oyun sırasında öldürüldü.

Suikastçi ise 12 gün sonra bulunduğu yerde öldürüldü.

2. En Heybetli Başkan

Abraham Lincoln Boyu

Her ne kadar Amerikalılar abartmayı sevse de Lincoln, Amerika tarihinin en heybetli başkanıydı. Atletik bir vücudu vardı ve boyu 1.93 metreydi.

1. Sakallı İlk Başkan

5 Dolar - Abraham Lincoln - Sakallı İlk Başkan

Lincoln, sakallı ilk Amerika başkanı olarak karşımıza çıkmaktadır. 5 Dolar’ın arkasında Lincoln’ün sakallı resmi yer almaktadır.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir