5G Teknolojisi Nedir? 5G Nasıl Çalışıyor? | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

5G Teknolojisi Nedir? 5G Nasıl Çalışıyor?

5G Teknolojisi Nedir? 5G Nasıl Çalışıyor?

5G Teknolojisi Nedir? 5G Nasıl Çalışıyor?

Beşinci nesil hücresel ağ teknolojisi 5G, kablosuz cihazlar için sıradaki en önemli adımların başında geliyor. 5G teknolojisi ile birlikte mobil cihazların veri indirme, bilgi gönderme hızları büyük değişimler yaşayacak.

5G Nedir?

Veri Jenerasyonlarının Gelişimi
Veri Jenerasyonlarının Gelişimi

5G, mevcut 4G ağlardan 10 ile 100 kat daha hızlı veri hızı sağlamayı amaçlamaktadır. Uluslararası Telekomünikasyon Birliği ve Avrupa Birliği tarafından 2020 yılına kadar tamamlanması ve kullanılmaya başlanılması öngörülmektedir.

Uzmanlar 5G teknolojisi konusunda yorumlar bulunurken şu örnekleri veriyor: “Bu önemli teknoloji sayesinde saniyeler içerisinde telefonunuza Bluray filmler indirebileceksiniz.”

5G Neleri Değiştirecek?

4.5G teknolojisi kullandığımız günümüzde bile internet hızının önemi farkedebiliyoruz. Şimdi ise kısa süre sonra gelecek olan 5G teknolojisi, yaklaşık 5 milyar mobil cihaz kullanıcısı ve 3 milyara yakın mobil internet kullanıcısı için birçok açıdan önem arz ediyoruz. Dilediğimiz yerde dilediğimiz kişiyle hızlı bir şekilde internet etkileşimi sağlayabileceğimiz gibi aynı zamanda da bugün aklımıza bile gelemeyecek teknolojilere erişmemizi sağlayabilir.

5G Neleri Değiştirecek?
5G Neleri Değiştirecek?

Amerikalı uzmanlara göre otonom otomobiller, artırılmış gerçeklik, hologram teknolojisi gibi yüksek veri hızı gerektiren teknolojilere erişimi kolaylaştıracak. Çünkü bu teknolojiler düşük gecikme süresi gerektirir. Cihaz teknolojisinin yanı sıra veri hızının önemi de oldukça önemlidir. Aynı şekilde bina otomasyonu ve akıllı ev sistemleri de yüksek veri hızı gerektirir. Bu gibi durumlarda 5G oldukça önemli bir yardımcı olacaktır.

5G Ne Zaman Gelecek?

5G, dünyanın pilot bölgelerinde bir süredir test ediliyor. Yani hataya yer bırakmamak adına gerekli çalışmalar gerçekleştiriliyor. Diğer taraftan anlaşmalara ve uzmanlara göre 5G teknolojisinin 2020 yılının son çeyreğinde resmi olarak piyasada olması bekleniyor. Diğer taraftan da teknolojinin yaygınlaşmasının 2 yıl kadar sürebileceğini de unutmamak gerek.

5G Tehlikeli Midir?

5G günlük hayatımızı kolaylaşırsa da uzmanlara ve tüketicilere göre potansiyel sağlık tehlikeleri oluşturabilir. Bunun altında yatan etken ise 5G’nin diğer teknolojilere nazaran yaydığı yüksek dalga radyasyonu gösteriliyor.

Pennsylvania Eyalet Üniversitesi‘nde Biyomühendislik Profesörü olan Kenneth Foster, “İyonlaştırıcı ve iyonlaştırıcı olmayan radyasyon arasında sık sık karışıklık yaşanıyor. Çünkü her ikisi için de radyasyon terimi kullanılıyor” dedi ve ekledi, “Tüm bunlar radyasyondur, çünkü sadece uzayda hareket eden enerjidir. Tehlikeli iyonlaştırıcı radyasyon kimyasal bağları kırabilir.”

Radyo dalgalarının sağlığa etkilerini yaklaşık 50 yıldır inceleyen Foster, “İyonlaştırıcı olmayan radyasyonun tespit ettiği tek tehlike küresel ısınma” dedi.

Foster, “Ben de dahil olmak üzere tanıdığım herkes, 5G hakkında daha fazla araştırma önerisinde bulunuyor. Çünkü bu teknolojiyle ilgili çok fazla toksikoloji çalışması yok.” dedi.

5G’nin savunucularının birçoğu ise, 5G’nin topluma sağlayabileceği yararların bilinmeyen zararlarından daha ağır bastığına dikkat çekiyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir