21 Aralık Dünyada En Uzun Gece – Kış Gün Dönümü Nedir? | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

21 Aralık Dünyada En Uzun Gece – Kış Gün Dönümü Nedir?

21 Aralık Dünyada En Uzun Gece – Kış Gün Dönümü Nedir?

21 Aralık Dünyada En Uzun Gece – Kış Gün Dönümü Nedir?

Dünya güneşin etrafında dönerken dünyanın bir tarafı gündüz diğer tarafı gece olmaktadır. Bu döngü 365 gün boyunca böyle gerçekleşmektedir. Ayrıca döngü sürüp giderken de belirli dönemlerde gündüzler kısalıp geceler uzar, geceler kısalıp gündüzler uzamaktadır.

Dünyada en uzun gece, 21 Aralık günü gerçekleşmektedir. Buna Kış Gün Dönümü adı da verilir.

En Uzun Gece Hakkında Bilmeniz Gerekenler

21 Aralık En Uzun Gece

Güneş ışınları 21 Aralık günü Oğlak dönencesine dik açı ile gelmektedir. Bu tarihte Kuzey Yarımküre yıl içerisindeki en uzun geceyi yaşamaktadır. Bu tarihten 2 gün sonrası yani 23 Aralık’ta ise geceler kısalmaya gündüzler de uzamaya başlamaktadır.

En uzun gece kaç saat sürüyor derseniz de ülkemizde uzun gece Sinop ilimizde 15 saat 6 dakika ile yaşanmaktadır. Gündüz süresi ise 8 saat 54 dakika olarak yaşanır. Ülkemizde en kısa gece ise 14 saat ile Hatay ilimizde yaşanmaktadır. Gündüz süresi ise 10 saat olarak yaşanmaktadır.

Dünyada Gün Dönümleri Görünümleri

21 Aralık aynı zamanda Güney Yarımküre için Yaz mevsiminin, Kuzey Yarımküre için ise Kış mevsiminin başlangıcını temsil etmektedir.

Ülkemizde İstanbul ilinde 21 Aralık aşağıdaki gibi yaşanmaktadır.

İSTANBUL 21 ARALIK

  • Güneşin doğuşu: 08.27
  • Güneşin batışı: 17.40
  • Gece süresi: 14 saat 47 dakika
  • Gündüz süresi: 9 saat 13 dakika

Dünyada Gün Dönümleri ve Diğer Ekinoks Tarihleri

21 Mart (Ekinoks): Gece ve gündüzün eşit olduğu tarihtir. Kuzey Yarımküre’de İlkbahar mevsimine girerken, Güney Yarımküre Sonbahara mevsimine girmektedir.

21 Haziran (Yaz gün dönümü): Yılın en uzun gündüzünün yaşandığı 21 Haziran Yaz mevsiminin habercisidir. Aynı zamanda en kısa gece yaşanmaktadır. Bu tarihte Kuzey Yarımküre Yaz mevsimine, Güney Yarımküre de Kış mevsimine girmektedir.

23 Eylül (Ekinoks): Gece ve gündüz eşit olduğu 23 Eylül’de Kuzey Yarımküre Sonbahar mevsimine, Güney Yarımküre ise İlkbahar mevsimine girmektedir.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir