12 Erken Hamilelik Belirtisi | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

12 Erken Hamilelik Belirtisi

12 Erken Hamilelik Belirtisi

12 Erken Hamilelik Belirtisi

Hamilelik kadınlar için yaşamı değiştiren, olağanüstü bir durumdur. Özellikle ilk öğrenildiğinde bu şok etkisi yaratabiliyor. Fakat bu şok olumlu anlamda aile hayatını tamamen etkileyebiliyor.

Kadınlar hamile kalmak istediklerinde veya hamile olup olmadıklarını öğrenmek istediklerinde genelde evde test yapmaktadırlar. Ancak bu testler zaman zaman yanılabilmektedir. Tabi bunun öncesinde hamilelik belirtileri tahmin edebilirsiniz. Hamileliğin belli başlı belirtileri vardır. Bu belirtiler ile gebeliğinizi önceden tahmin edebilirsiniz.

Hastanede Gebelik Testi

Hastaneye giderek test yaptırdığınızda doktorlar kandaki Koryonik Gonadotropini (hCG) miktarını ölçmektedir. Bu hormon, döllenmiş bir yumurtanın uterusun kaplamasına yapıştığı zaman serbest kalır. Evde yapılan testlerde ise hCG seviyesini gebe kaldıktan yaklaşık 10 gün sonra ortaya çıkmaktadır. Yani daha erken bir testte yanılma payı olabilir.

İşte 12 Erken Hamilelik Belirtisi

Hamilelikte Karın Genişlemesi

Bir kadının hamile olabileceğini belirtmek için ilk üç aylık döneminde fark edebileceği 10 ipucu:

1. Geciken Adet Dönemi

Hamileliğin en önemli belirtilerinden biri gecikmiş adet dönemi olsa da bazen farklı sebeplerden gecikme yaşanabiliyor. Bu nedenle kadınların adet düzenini takip etmesi önerilir.

Adet döneminin gecikmesindeki diğer sebepler Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından, aşırı egzersiz, çok fazla kilo, stres, hastalık olarak belirtilmiştir.

2. Kanama

Gebeliğin ardından iki haftalık bir süreçte kadınlarda vajinal kanama veya lekelenme meydana gelebilir. Buradaki kanın rengi pembe veya kahverengi olabilir. Ayrıca bu dönemde hafif kramplar olabilir. İmplantasyon kanaması olarak bilinen bu durum, döllenmiş yumurtanın rahmin duvarına yapışmasıyla ortaya çıkar.

Hamilelikte Göğüs Hassasiyeti3. Göğüs Hassasiyeti

Gebe kaldıktan yaklaşık altı hafta sonra bir kadının göğüsleri dolgunlaşabilir ve daha hassas bir hale gelir. Ayrıca göğüs uçları da daha hassas durumda olur. Bu durumun temel sebebi progesteron ve östrojen hormonlarının artan seviyelerinin ve bu bölgeye artan kan akışıdır.

4. Yorgunluk

Hamileliğin ilk üç ayı ile son iki ayı oldukça yorgunluk hissi verir. Bu durumun temel sebebi progesteron hormonunun düzeylerinin yükselmesidir.

Kadınlar, gebelikten sonraki bir hafta gibi erken bir zamanda daha hızlı yorulduklarını ve uykulu olduklarını fark edebilirler. Kan akışı hızlanır, hormonlar değişir. Kısaca vücut dengesi farklılaşır.

5. Sabah Bulantısı

Hamilelikte Bulantı

Her ne kadar sabah bulantısı olarak adlandırılsa da gece gündüz bu kusmalar meydana gelebilir. Ancak genel olarak sabahları ortaya çıkar. Kadınlar hamileliğin altıncı ve on ikinci haftaları arasında midelerinde rahatsızlık hissetmeye başlayabilir ve bu durum bazı kadınlarda on dördüncü haftaya kadar sürebilir.

Amerikan Obstetrik ve Jinekoloji Kongresi‘ne (ACOG) göre, bulantı ve kusma nöbetleri gebe kadınların yüzde 70 ila 85’ini etkilemektedir. Bu durumun ana kaynağı, gebeliğin hormonal değişiklikleri meydana getirmesidir.

6. Karnınız Şişmeye Başlayacaktır.

Hamileliğin ilk haftalarında karnınızda belirgin bir şişlik ortaya çıkmayabilir. Ancak zaman üçüncü haftadan itibaren karın bölgeniz şişmeye başlayacaktır.

7. Duygusal Değişiklikler

Hamilelikte Duygusal Değişimler

Hamileliğin ilk aylarında kadınlar oldukça fazla hormonal değişiklikler yaşar. Bu değişiklikler ilk etapta fiziksel olsada bir süre sonra zihinsel ve duygusal değişiklikler ortaya çıkar.

Bazı kadınlar için, bu onların normalden biraz daha huzursuz davranmasına neden olabilirken, bazı kadınlar için bu durum daha korkutucu boyutlarda olabilir. Değişen hormon seviyelerine uyumun yanı sıra, bir kadının ruh hali, yorgunluk ve sabah bulantısı gibi erken gebelikte meydana gelen bazı fiziksel değişikliklerin yanı sıra, bir ebeveyn olma endişesi de dahil olmak üzere, hayatındaki duygusal değişimlerden de kaynaklanabilir.

8. Sık İdrara Çıkma

İlk altı haftada ve hamileliğin neredeyse tamamında kadınlar çok sık tuvalete çıkabilir. Ayrıca hamileliğin ilk dönemlerinde sık banyo ihtiyaçları doğabilir. Aylar geçtikçe ve fetus kadın rahminde büyür ve geliştikçe, mesanesine baskı uygulayabilir ve normalden daha sık idrara çıkmaya neden olabilir.

Kabızlık ise, sindirim sistemini yavaşlatan ekstra progesterondan kaynaklanabilir, böylece daha fazla besin maddesi fetüse ulaşabilir.

9. Baş Ağrısı

Baş ağrısı, ilk trimesterde sık görülen bir semptomdur. Bunun nedeni hormonlar ve kafein olabilir.

10. Baş Dönmesi

Hamileliğin ilk dönemlerinde baş dönmesi meydana gelebilir. Düşük kan şekeri ve/veya dehidratasyon (kusmaya bağlı) bunun nedeni olabilir. Yine bu durum vücuttaki hormonal değişimlerden de meydana gelebilir.

11. Sıcak Basmaları

Hamilelikte Terleme, Sıcak Basması

Menopoz döneminde olduğu gibi hamileliğin ilk dönemlerinde de gece terlemeleri ve sıcak basmaları ortaya çıkacaktır.

Yapılan bir çalışmadan kadınların üçte birinden fazlasının hamileliğin ilk dönemlerinde sıcak basması, yoğun terleme yaşadığı ortaya konulmuştur. Bunun nedeni ise östrojen gibi hormonlardaki hızlı dalgalanmaların olabileceği düşünülüyor.

12. Hızlı Çalışan Metabolizma

Özellikle uyku sırasında kadınlar bu dönemde çok sık terlemeler, sıcak hissetmeler yaşayabilir. Bazal vücut ısısını takip eden veya sabahları ilk kez uyandıklarında ısınan kadınlar, gebeliğin ilk haftalarında yüksek sıcaklık farkı edebilirler.

Bazal vücut ısısını yükselten ise progesteron seviyelerinde yaşanan artıştır.

Kaynakça

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5689497/pdf/BTM2-2-238.pdf

https://www.nichd.nih.gov/health/topics/pregnancy/conditioninfo/signs

https://www.marchofdimes.org/pregnancy/common-discomforts-of-pregnancy.aspx

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/art-20047208

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4167790/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5689497/pdf/BTM2-2-238.pdf

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir